integracja09 cover Ludzie
Fot. Wojciech Szwej

Spotkanie, sport, sztuka

Nad tegorocznym 13. Europejskim Festiwalu Filmowym Integracja Ty i Ja (6 -10 września) unosił się duch sportu. Nie mogło być inaczej – równolegle w Rio de Janeiro paraolimpijczycy rozpoczęli walkę o medale, a sportowców niepełnosprawnych festiwal gości i wspiera niemal od początku swojego istnienia. Stąd tegoroczne hasło: „Mistrzowie sportu mistrzowie życia”.

Po raz trzynasty okazało się, że sensem integracji jest spotkanie, dialog, kontakt. Bez sztucznych uniesień, poprawności politycznej, barier. Może dlatego najbardziej poruszającym okazał się Festiwalowy Dzień Sportu, podczas którego na parkiecie Hali Widowiskowo-Sportowej spotkali się pełno- i niepełnosprawni koszykarze i rugbyści rozgrywając dwa emocjonujące mecze. W pierwszym zawodnicy AZS Koszalin (oczywiście siadając na czas rozgrywki na wózkach!) zmierzyli się z Mustangiem Konin, w drugim koszaliński Rugby Club zremisował z utytułowanym Balianem. Wrażenia – niezapomniane.

Serce Integracji – film – wciąż bije bardzo mocno. W konkursie o nagrody Motyla 2016 zmierzyły się 23 dokumenty, siedem fabuł i osiem filmów amatorskich. W sumie 38 obrazów podejmujących tematykę niepełnosprawności, walki o życie i godność w chorobie i społeczeństwie, pasji, która ocala przed poczuciem beznadziei i samotności, opieki, miłości, seksualności, sztuki, ale też pełnych niezwykłych portretów „mistrzów życia”, stających okoniem wobec wykluczenia, odrzucenia, dysfunkcji. Znalazły się w tym zestawie obrazy surrealistyczne i kontrowersyjne, urzekające doskonałością formy, oryginalnym tematem albo charyzmą postaci. Z całego świata od Hiszpanii przez Skandynawię po USA.

Werdykt jury był jednomyślny, doskonale wyważony pomiędzy wartość artystyczną a wrażliwość spojrzenia. Wojciech Otto (przewodniczący), Grażyna Błęcka-Kolska, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jabłoński i Nidal Al-Dibs przyznali Motyle 2016 niemieckiemu filmowi fabularnemu „Nena”, dokumentalnemu polskiemu „Wyślę Wam kartkę” i amatorskiemu „Tajemnice oceanu”. Publiczność doceniła „Marzenie”, którego ekipa filmowa na czele z reżyserem Arturem Dziurmanem opowiadała widzom o kulisach powstawania tego obrazu. Z widzami – w cyklu „Filmowcy bez barier” – spotkali się też Wojciech Mecwaldowski i Grażyna Błęcka-Kolska.

W programie znalazły się też m.in. dwie znakomite wystawy: „Fotokonfrontacje 2016” i „Rysa na raju” plus prezentacja kolekcji zdjęć Huberta Wyszyńskiego, muzyka – liryczna w wykonaniu Aleksandry Boguckiej i awangardowa autorstwa formacji Me Myself And I, spotkania ze sportowcami w szkołach, konferencja naukowa „Film, sport, niepełnosprawność” (wraz z Wydziałem Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej”, wykłady filmowe, a także 30 osobnych wydarzeń w polskich miastach i miasteczkach w ramach Małych Festiwali Ty i Ja i projekcji filmowych w 15 kinach studyjnych.

 


 

 

Werdykt *

 

Motyl 2016 w kategorii film amatorski: „Tajemnice oceanu”, w reżyserii Anny Radeckiej za ciekawe pomysły animacyjne i ogromny wkład pracy w procesie realizacji.

Trzecie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Dobra dziewczyna” w reżyserii Solveig Melkeraaen za podjęcie trudnego i złożonego tematu oraz nowatorski sposób ujęcia.

Drugie Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Baśka, kameruj!” w reżyserii Gabrieli Mruszczak za „naturalność, poczucie humoru, niebanalność i optymizm bohaterów oraz niepohamowaną wolność tworzenia”.

Pierwsze Wyróżnienie w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wytrwały Meia” w reżyserii Ricardo Koanuka za kreację bohatera: jego energię, radość życia i zwyczajną ludzką mądrość.

Motyl 2016 w kategorii film dokumentalny dla filmu „Wyślę Wam kartkę” w reżyserii Anny-Dudy Ziętek za piękno wewnętrzne głównej bohaterki, wrażliwość i kunszt realizacyjny autorów, a także za ukazanie pasji życia mimo wszystko.

Motyl 2016 w kategorii film fabularny dla filmu „Nena” w reżyserii Saskii Diesing za podjęcie kontrowersyjnego tematu, mądrość i subtelność w budowaniu relacji międzyludzkich oraz przekonującą wizję współistnienia życia i śmierci.

Nagroda publiczności: „Marzenie. Prawdziwa historia” w reżyserii Artura Dziurmana.

Nagroda specjalna Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych: „Bracia” w reżyserii Szymona Jana Sinoffa

* Uwaga: Jury bardzo wysoko oceniło filmy „Zanim się pojawiłeś” oraz „Opiekun”, ale ze względu na ogromne różnice w produkcji w porównaniu z resztą filmów, widzieliby je bardziej w pokazach specjalnych.