norweskie09 cover Wydarzenia
Fot. Agnieszka Orsa

KOMFORT W SKANDYNAWSKIM KLIMACIE

Firmus Group, deweloper kojarzony dotychczas z udanymi inwestycjami apartamentowymi w Mielnie, wkracza do Koszalina. W dzielnicy Jamno rozpoczyna budowę kompleksu domów jednorodzinnych pod nazwą Osiedle Norweskie.

Powstanie ono w Jamnie przy ulicy Gradowej. Pomyślane zostało jako spójna całość, składająca się docelowo z 48 wolnostojących domów jednorodzinnych usytuowanych na różnych rozmiarów działkach gruntowych. W tej części miasta będzie to pierwsza zaplanowana w ten sposób enklawa nowoczesnej zabudowy jednorodzinnej. Klienci mają do wyboru cztery projekty o powierzchni użytkowej od 125,72 m kw. do 178,7 m kw. oddane im w stanie deweloperskim.

Wybór docelowego mieszkania dla rodziny to jedna z prawdziwie życiowych decyzji. Kluczowe jest pytanie o szeroko rozumiany komfort. Nie chodzi wyłącznie o to, by wygodnie było nam w naszych czterech ścianach. Równie ważne jest to, w jakim otoczeniu mieszkamy. Osiedle Norweskie zapewni swoim mieszkańcom warunki, jakich nie znajdą oni w żadnym innym miejscu w Koszalinie. Dookoła zieleń, bliskość jeziora, świeże powietrze. Dla osób preferujących aktywny wypoczynek to miejsce idealne. Urozmaicone trasy znajdą tu dla siebie biegacze i zwolennicy marszów z kijkami. Ze ścieżek rowerowych okalających jezioro Jamno mogą korzystać zarówno zwolennicy krótkich przejażdżek, jak i wypraw parogodzinnych. Najdłuższa z tras liczy 46 km.

Komfort to również poczucie bezpieczeństwa. Pod tym względem Osiedle Norweskie oznacza w Koszalinie nową jakość. Całe będzie ogrodzone i wyposażone w system dozorujący.

on-etap1

Nabywcami nowych domów w Polsce są najczęściej ludzie młodzi (wg ogólnopolskiego raportu pracowni TNS zaledwie co piąty spośród kupujących przekroczył „czterdziestkę”). Świadomość tego faktu kierowała projektantami Osiedla Norweskiego na każdym etapie pracy. Wyobrażone potrzeby młodych rodzin i ich zróżnicowanych możliwości finansowych doprowadziły do zaproponowania różniących się powierzchnią użytkową czterech wariantów komfortowego domu jednorodzinnego z garażem i ogródkiem.

Każdy z projektów wyraźnie wydziela strefę aktywności dziennej i tę bardziej intymną – sypialnianą. Parter to kuchnia, salon z jadalnią, kotłownia z pralnią, garaż oraz taras. Na piętrze pokoje z bardzo praktycznymi garderobami, dwie łazienki, balkon. Wszystkie pokoje są w naturalny sposób doskonale doświetlone – to kolejny wyróżnik domów, które powstaną na Osiedlu Norweskim. Przypomina to rozwiązania stosowane w Skandynawii, gdzie światło– zachód, by wyzyskać do maksimum obecność słońca).

Nawiązań do Skandynawii i samej Norwegii jest więcej. Na pewno jednym z nich jest dominujący klimat estetyczny osiedla, który opisują takie określenia jak: doskonale wyważona wielkość budynków, idealny ład w przestrzeni, pastelowe kolory elewacji, jednorodne kolorystycznie dachy, zadbane zielone otoczenie domów. Osiedle nosi nazwę „Norweskie”. Nie bez przyczyny więc poszczególne cztery projekty zostały oznaczone nazwami norweskich miast: Alesund (pow. użytkowa 125,72 m kw.), Bergen (136,34 m kw.), Oslo (152,12 m kw.) i Trondheim (178,70 m kw.). Domy powstaną na działkach o wielkości od 650 m kw. do 1200 m kw.

Osiedle Norweskie zostało zaprojektowane przez Adama Spychalskiego z koszalińskiej pracowni SAM Architekci. Generalnym wykonawcą jest firma Ekowodrol. Za wykonanie części wspólnych odpowiedzialna jest firma Tebra. Osiedle Norweskie będzie powstawało etapami. W ramach I etapu powstaną trzy domy według projektu Alesund, jeden dom Bergen i dwa domy Oslo. Ich zakończenie planowane jest na wczesną wiosnę 2017 roku.

Podczas uroczystości związanej z oficjalnym startem inwestycji Stein Christian Knutsen powiedział: – To nasze pierwsze przedsięwzięcie w samym Koszalinie. Pierwsze, ale nie ostatnie. Dysponujemy stu hektarami gruntów po koszalińskiej stronie jeziora Jamno. Oprócz mieszkaniowych, przewidujemy tam również inwestycje w infrastrukturę rekreacyjną. A wszystko to dowodzi, że wiążemy się z tym miejscem na 20, 30 a może i więcej lat.

on-gate-view