folk cover Kultura, Przyjemności
Fot. Urszula Jackowska

SAME DOBRE EMOCJE

III edycja Folk Film Festiwal (FFF) przyciągnęła do Sianowa miłośników kina, teatru, muzyki, sztuk rękodzielniczych, kuchni regionalnej, zabawy ludowej i wielu innych dziedzin kultury ludowej. Festiwal odbył się w zmienionym – z końca sierpnia na początek lipca – terminie, a ponadto rozrósł się o kolejne duże i istotne wydarzenie towarzyszące – Kiermasz Smaków.

 

Od 7 do 10 lipca 2016 roku w Sianowie królowała kultura ludowa w wielu różnych postaciach i odmianach. – Trzecia edycja każdej imprezy jest dla organizatorów niezwykle ważna – mówiła Aleksandra Kowalczyk, dyrektor FFF. – To tak samo jak z dzieckiem, które samodzielnie staje na nogi. Powoli łapie równowagę, nabiera pewności siebie, ale wciąż liczy na pomoc otoczenia. W przypadku Folk Film Festiwal największe i niezbędne wsparcie dają nam uczestnicy festiwalu, którzy tłumie zawitali do Sianowa.

 

Ważna „sztuka rozrywki”

Folk Film Festiwal składa się z cyklu projekcji filmowych i trzech imprez towarzyszących: Konkursu Filmów o Wsi KOKOF-y, Kiermaszu Smaków oraz Przeglądu Amatorskich Zespołów Ludowych.

Program edycji 2016 wzbogaciły występy i obecność gwiazd. – Staramy się prezentować artystów znanych i lubianych w ich najlepszych odsłonach zawodowych – dodaje Piotr Pawłowski, dyrektor artystyczny festiwalu. – Koncerty i spektakle są okazją do obejrzenia i posłuchania twórców od lat pracujących na najwyższym poziomie artystycznym.

„Sztuka rozrywki”, o której mówi Piotr Pawłowski, to domena najlepszych artystów, którzy łączą lekkość z istotną treścią przekazu, a równocześnie chętnie sięgają po inspiracje kulturą ludową. W ciągu trzech edycji, FFF stał się pomostem międzykulturowym, który promuje to, co w kulturze ludowej najważniejsze i najcenniejsze.

 

Spotkania z publicznością

Z publicznością spotkał się Artur Barciś, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, osobowość kina polskiego, prywatnie człowiek niezwykle skromny, dowcipny, pogodny.

Warszawski Teatr Capitol przywiózł do Sianowa komedię omyłek „Lunch o północy”, w której występują: Joanna Kurowska, Anna Oberc, Piotr Gąsowski i Paweł Królikowski. Ostatni z wymienionych był gościem II edycji FFF i – jak sam mówi – wywiózł z Sianowa „same dobre emocje”. Przed spektaklem na deskach kina Zorza, aktorzy również spotkali się z publicznością, podpisywali autografy i pozowali do zdjęć.

Gwiazdą muzyczną festiwalu była formacja Czesława Mozila Czesław Śpiewa. Kameralny, pełen dobrej energii i humoru koncert zapewne na długo pozostanie w pamięci sianowian. Artysta potwierdził, że pozostaje twórcą osobnym, który – jako lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa – tworzy trudną do sklasyfikowania muzykę z pogranicza popu, rocka, kabaretu.

spotkanie Anna Oberc, Piotr Gąsowski

Filmowcy kochają wieś

KOKOF-y to konkurs jedyny w swoim rodzaju. Jego reguły się proste: wystarczy w dowolnej technice i na dowolnym sprzęcie przygotować jednominutowy film w jednej z wybranych kategorii: fabuła, mini dokument lub forma, a następnie przesłać plik za pomocą formularza na stronie www.kokofy.pl. Ważne, aby tematyka filmu w jakikolwiek sposób dotyczyła wsi. Inspiracja ta może mieć charakter wyrazisty lub luźny, symboliczny.

Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych edycji, jury konkursowe miało problem z wyborem filmów nagrodzonych. Dlaczego? – Filmowcy z miłością odnoszą się do polskiej wsi – podsumowuje Piotr Pawłowski, również zasiadający w jury. – Krótka forma ma cechy syntetyczne, ale okazuje się dobra dla prezentacji miejsc, w których czas płynie wolniej. Nie mieliśmy wrażenie, że minuta to dla nich za krótko, co po raz kolejny dowodzi, że nie forma, lecz treść mają znaczenie w produkcji filmowej.

 

Sto przepisów na pierogi

Nowością festiwalową był – zlokalizowany w miasteczku festiwalowym, czyli między kinem, budynkiem Centrum Kultury, a namiotem koncertowym – Kiermasz Smaków z udziałem lokalnych i regionalnych producentów żywności, któremu towarzyszył konkurs na „Najlepsze pierogi Pomorza Środkowego”.

Pierogi tradycyjne można przyrządzać na sto sposobów. Znane są w co najmniej 10 kuchniach świata. Jednak nikt tak dobrze nie zna się na nich jak Polacy. Charakterystyczną potrawę z ciasta podajemy na stołach już od XIII wieku. Popularnością wśród uczestników festiwalu cieszyły się także warsztaty wyrobu najsmaczniejszych pierogów na bazie tradycyjnych, ale dzisiaj już odrobinę zapomnianych, receptur kuchennych. – Zależy nam na promocji dobrych praktyk żywieniowych i producentów żywności wytwarzanej zgodnie z polskimi przepisami tradycyjnymi – dodaje Aleksandra Kowalczyk. – Chcemy edukować mieszkańców w zakresie kultury kulinarnej, która również jest elementem dorobku kultury ludowej.

Festiwalowe warsztaty lepienia pierogów

Na walizkach i w chmurach

Festiwal zwieńczyła IV edycja Przeglądu Amatorskich Zespołów Ludowych, który – wśród formacji z regionu – cieszy się ogromną popularnością. Przegląd ma już swój klimat, w który wpisuje się jarmark rękodzieła, poczęstunek na słodko i zabawa dla najmłodszych, wszystko to – po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni – na placu przed kinem i namiotem.

Zanim jednak wybrzmiała ostatnia nuta, a laureaci przeglądu otrzymali nagrody, na dziedzińcu wystąpiły teatry uliczne. Tym razem do Sianowa zawitały formacje: „Na Walizkach” z Wrocławia oraz „Z Głową w Chmurach” z Poznania.

Poznański teatr szczudlarzy istnieje od 1999 roku. – Początkowo zajmowaliśmy się obsługą eventów i organizacją imprez integracyjnych – mówią aktorzy. – Dwanaście lat temu drugą specjalizacją firmy stały się szczudła. Dzisiaj łączymy te dwa elementy.

Twórczość teatru „Na walizkach” to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, improwizacji, visual comedy, cyrk. – Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu – wyjaśnia Łukasz Jędrzejczak, aktor.