P1250840 Design, Przyjemności

KILKA ODCIENI BEŻU PLUS BIEL

W południe ulice jaśnieją ostatnim jesiennym słońcem. Wnętrze prezentowanego domu rozświetlają pastelowe barwy i lampy z kryształowymi soplami, w których przegląda się słońce. Gościmy dzisiaj w domu państwa Barbary i Kazimierza Szymańskich, mieszkających na koszalińskim osiedlu Morska. Ich dom nie wyróżnia się spośród innych, zatopiony w zieleni, strzeże prywatności swoich gospodarzy ukrywając się za wysokim żywopłotem.

 

 

P1250853
Beż to bardzo jasny brąz

Wnętrze domu zdominowała tonacja beżów, bieli i lekkich szarości. W holu wejściowym jesionowe schody błyszczą na tle eleganckiej szarej ściany. Obfite hortensje w szklanych wazonach, ustawione w szeregu na współczesnej, białej komodzie przewrotnie przeglądają się w lustrze z końca XIX w.

Takich eklektycznych cytatów z przeszłości jest w tym domu więcej. W salonie piaskowo-beżowe, skórzane kanapy ocieplają białe, futrzane poduszki. Okna przesłaniają ażurowe, koronkowe firanki. Przenoszą nas w minione stulecie, z którego pochodzą szafka na porcelanę i biblioteczka. Takie przemieszanie stylów, wzbogacenie współczesnego wnętrza o eklektyczne elementy czyni je indywidualnym, niepowtarzalnym. Zestawy proponowane przez producentów tworzą wnętrze nazbyt oczywistym, czasem pospolitym. To od nas zależy charakter wnętrza. Umiejętnie wkomponowane dodatki nadają mu charakter i pozwalają dopasować je do nas samych.

 

 

Eklektyzm i glamour

Ażurowe lampy oplecione szaro-brązową organzą błyszczą kryształowymi soplami. Dodają salonowi wykwintności – pojawia się glamour. Tłem jest brązowa tapeta w eleganckie złote prążki – jak sztuczkowe spodnie. Rozświetla je kolekcja niewielkich, wysmakowanych grafik w odcieniach brązu, zamkniętych w platynowe ramki – lśnią jak klejnoty.

Przestrzeń jest uporządkowana i klarowna. Ożywiają ją cytaty z przeszłości i kilka obrazów, rysunków. Wnętrze jadalni i salonu spaja podłoga. Stary bukowy parkiet został odnowiony i przemalowany jasno beżową bejcą, to kolor kawy z dużą porcją mleka. Pomieszczenie zyskało nowy wyraz i swoistą elegancję. Pojaśniało.

 

 

Jadalnia na granicy ogrodu

W przeszklonym wykuszu, tuż obok, znajduje się jadalnia. Centralne miejsce zajmuje piękny orzechowy stół wsparty na dekoracyjnie rzeźbionej nodze. Towarzyszą mu krzesła z epoki tapicerowane atłasową, zieloną tkaniną. Na koronkowej serwecie, w paterze błyszczą owoce, czasem zastępują je kwiaty. Wszak stół to miejsce szczególne, należy mu się zatem szczególna oprawa. Wokół skupia się życie rodzinne – wspólne obiady, popołudniowa kawa czy świąteczna kolacja. Pod ścianą stary zegar wydzwania kwadranse.

Za jadalnią, w głębi, znajduje się wyjście do niewielkiego ogrodu. O tej porze roku, zasypany jesiennymi, wielobarwnymi liśćmi, tonie w hortensjach. Kiedy myślę o tych kwiatach przed oczyma mam kadr z filmu „Śmierć w Wenecji”: pałacowy taras, słońce, wspaniałe kapelusze dam i kamienne wazy wypełnione obfitymi hortensjami. Zmierzch epoki, fine de siecle.

P1250865

Łazienka w bieli

Charakter łazienki tworzą nowoczesne, duże, jasne płytki gresu. Powierzchnię kilku z nich pokrywa dekoracyjna „łuska” wykończona szkliwem o perłowym odcieniu. Przeglądają się w sąsiadującym z nimi lustrze, czyniąc przestrzeń większą i porządkując ją.

Drugie lustro w pionowej wnęce, w głębi powiela posadzkę, wazon z kwiatami i białe kamienie, podwajając ich ilość. Prosty, masywny blat szafki wypełniają wiklinowe kosze na ręczniki. Na blacie spoczywa porcelanowa, krągła misa i bardzo nowoczesna, biała bateria, która zdaje się przeglądać w lustrze wody.
Mieliśmy okazję podejrzeć zaledwie kilka wnętrz domu Państwa Szymańskich.
Przestrzeń dzienna, parter jest funkcjonalna i tradycyjna z nutą nowoczesności. Zatopiona w przyjaznej tonacji beżów i bieli służy relaksowi po dniu pracy. Gospodarze celebrują tu każdą chwilę, cieszą się tym co ich otacza. Wiele przyjemności sprawia im przebywanie w przestrzeni „skrojonej” podług ich potrzeb, pośród ulubionych bibelotów, zatopieni w miękkiej kanapie, otuleni kocem…

Tym bardziej cieszy mnie, że wnętrze powstało dzięki naszej współpracy i świetnemu wykonawstwu fachowców.