gala cover 1 Biznes
Fot. Alla Boroń/NOT

WIELKA GALA I POMORSKIE GRYFY

Tradycyjnie w maju stowarzyszenia inżynierskie skonfederowane w Naczelnej Organizacji Technicznej obchodzą Koszalińskie Dni Techniki. Ich kulminacją jest zawsze wielka gala NOT, podczas której organizacja wręcza swoje doroczne nagrody.

Tegoroczna uroczystość odbyła się 14 maja w siedzibie Filharmonii Koszalińskiej. Była okazją do uhonorowania firm i osób, które w ostatnim roku odniosły szczególne sukcesy gospodarcze, a czasami również do wyrażenia uznania dla całokształtu ich działalności.

 

Zachodniopomorski Produkt 2016

Tytuł ten otrzymują wysokiej jakości produkty wytwarzane w firmach województwa zachodniopomorskiego, wyróżniające się pod względem użytkowym, jakości, estetyki i nowoczesności na rynku krajowym i rynkach zagranicznych.

Kapituła Nagród i Wyróżnień NOT postanowiła w tym rok uhonorować nim dwóch laureatów: koszalińską firmę MEDEN-INMED za „System do dynamicznego odciążenia pacjenta ELEVEO” oraz firmę MIX POLSKA ze Szczecina za „Innowacyjne Myjnie MIX”.

MIX jest niekwestionowanym liderem na rynku myjni samoobsługowych – w 30 krajach Europy, Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji uruchomił blisko 4.500 stanowisk mycia. Podobnie MEDEN-INMED operuje na całym świecie, produkując wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny i inne zaawansowane technologicznie urządzenia medyczne.

 

Koszaliński Produkt 2016

Koszalińskim Produktem może zostać wysokiej jakości produkt wytwarzany w firmach subregionu koszalińskiego. Tegorocznymi laureatami w tej kategorii zostały: ponownie MEDEN-INMED za „Mobilne krzesło do higieny z regulacją pozycji MiHiCan” oraz firma WIEK-POL 2 Mateusz Abramczuk za „Żołądki drobiowe po marynarsku – zupa gulaszowa”.

WIEK-POL mieści się w Wiekowie pod Darłowem. To rodzinny zakład specjalizujący się w produkcji gotowych dań: flaków wołowych, wieprzowych, żołądków drobiowych, grochówki, fasolki po bretońsku. W ofercie ma wyroby świeże, mrożone oraz półprodukty.

 

Inwestycja 2016

Laureatami w tej kategorii mogą zostać najlepsi inwestorzy i wykonawcy nowych lub modernizowanych obiektów budowlanych, a także inwestycji i innych rodzajów budownictwa. Tytuł Inwestycja 2016 roku został przyznany firmie MOJSIUK ze Starych Bielic za „Serwis samochodów ciężarowych Mercedes-Benz w Gorzowie Wielkopolskim”. To najnowsze przedsięwzięcie Grupy Mojsiuk, która tym samym umacnia się na pozycji lidera rynku samochodowego w całym makroregionie północno-zachodnim.

 

Usługa 2016

W tej kategorii oceniane są wysokiej jakości usługi świadczone w firmach i instytucjach na terenie województwa zachodniopomorskiego, które wyróżniają się pod względem jakości i nowoczesności. Statuetką Gryfa i tytułem Usługa 2016 roku zostało wyróżnione Przedsiębiorstwo Instalacyjne INŻYNIER Marcin Ołówka – za kompleksową obsługę inwestycji w zakresie instalacji sanitarnych.

Przedsiębiorstwo Inżynier powstało 9 lat temu. Dwa 2 lata temu stworzyło Centrum Techniki Grzewczej i Rekuperacji. Zamontowano tam urządzenia oferowane przez firmę, aby każdy inwestor mógł sprawdzić jak wyglądają i jak w praktyce działają. Inżynier zajmuje się kompleksowym wykonawstwem instalacji wodnych, grzewczych i sanitarnych od doradztwa – po projekt i wykonawstwo.

 

Firma Roku 2016

Jak podkreśliła w swym werdykcie kapituła nagród NOT, wyróżniając od wielu lat przedsiębiorstwa niejednokrotnie napotykała problem w postaci przedsiębiorstw, których działalność wymykała się ustalonym kiedyś kryteriom oceny. Do firm takich należy tegoroczny laureat tej kategorii. Znakomity inwestor, innowator, oferent najwyższej – światowej jakości usług oraz produktów, z niezaprzeczalnie skuteczną kadrą menedżerską. Tytuł Firma Roku 2016 r. został przyznany firmie IMSO Ki z siedzibą w Koszalinie.

Rozpoczęła ona działalność w 1999 roku. Zajmuje się hurtową sprzedażą paliw. Od zawsze związana jest z Grupą LOTOS SA i tylko jej rafinerii paliwa sprzedaje.

 

Menedżer Pomorza Zachodniego 2015

Wyróżnienia w tej kategorii przyznawane są osobom zarządzającym firmami, które wyróżniają się przedsiębiorczością i efektywnością w działalności gospodarczej. W tym roku tytuł ten przypadł panu Zdzisławowi Zakrzewskiemu, prokurentowi Hako Technology sp. z o.o. z Chałup pod Koszalinem.

Zdzisław Zakrzewski to absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze na wydziale mechanicznym. Karierę zawodową rozpoczyna w Zakładach Produkcji Dywanów „Novita”. Krótko przed ogłoszeniem stanu wojennego w 1981 roku wyjechał do Niemiec. Tam rozwijał karierę zawodową, zdobywając dyplom organizatora procesów produkcji i zarządzania REFA. Doświadczenie poszerzył za Atlantykiem – w amerykańskiej fabryce autobusów w Newark, a po powrocie do Europy – w firmie farmaceutycznej.

 

„Lider Samorządu Terytorialnego 2016”

Stymulatorem rozwoju gospodarczego naszego regionu są od zawsze samorządy. Ich działania mogą bowiem tworzyć dogodne warunki dla przedsiębiorczości i rozwoju turystyki. Skuteczność w tych poczynań zależy zaś od kompetencji osób kierujących gminami. Samorządowcy – menedżerowie zarządzają grupami od kilkudziesięciu do kilkuset osób i operują wielomilionowymi budżetami.
Kapituła Nagród i Wyróżnień postanowiła tytułem Lider Samorządu Terytorialnego 2016 uhonorować w tym roku Janusza Gromka, prezydenta Kołobrzegu.

 

Nowe rozwiązania w dziedzinie ochrony środowiska za rok 2015

Wyróżnienia w tej kategorii przyznawane są instytucjom, które spełniają swą misję, zapobiegając zagrożeniom związanym z rozwojem gospodarczym. W ocenie Kapituły na laur ten za rok ubiegły zasłużyła Miejska Energetyka Cieplna z Koszalina. Otrzymała ona nagrodę I stopnia za kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska
Miło nam poinformować o jeszcze jednym sukcesie koszalińskich ciepłowników. Miejska Energetyka Cieplna znalazła się na drugim miejscu w Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej za rok 2016 opublikowanym w „Strefie Gospodarki” – dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”.