mondo cover Ludzie
Fot. Marcin Betliński

CAFE MONDO. CICHY ZAKĄTEK W SAMYM SERCU MIASTA

Cafe Mondo to miejsce, gdzie przecinają się drogi miłośników aromatycznej kawy, pysznych słodkości i zdrowej kuchni.

Kawiarnia działa od trzech lat, a wydaje się jak by była w tym miejscu od zawsze. Mieści się przy ulicy Zwycięstwa, niemal w sąsiedztwie ratusza. Panoramiczne okna pozwalają obserwować fontannę na placu ratuszowym, uliczny ruch, koszalińską katedrę.

Na gości czekają wielkie, wygodne fotele i kanapy. I przede wszystkim – klimat relaksu. Tu czas biegnie innym tempem niż zwyczajnie. Pozwala złapać głęboki oddech wśród gonitwy dnia i natłoku codziennych obowiązków. Miło jest spotkać się przy kawie z przyjaciółmi, albo porozmawiać o interesach, ale w jakże sympatyczniejszych warunkach niż biuro.

 

Mała rewolucja

Od pewnego czasu kawiarnia przechodzi metamorfozę. Zmieniła się nazwa, zmienia się menu. Właściciele kawiarni nie zrezygnowali z wcześniejszej oferty, jednak mocno ją rozbudowali. – Nasi klienci zasługują na to co najlepsze – wyjaśnia Leszek Kołecki. – Dlatego menu szyte jest na miarę ich potrzeb. Dopasowujemy się do trybu dnia naszych gości – możemy zaaranżować lunch i podać świeżo paloną kawę przy stoliku w naszej kawiarni, a także przygotować dania na wynos. Zawsze oczywiście zachęcamy do zatrzymania się na chwilę i spędzenia czasu w przyjemnej atmosferze Cafe Mondo, w aromatach świeżo palonej kawy, z widokiem na najcenniejszy koszaliński zabytek, czyli czternastowieczną katedrę.

 

Zdrowe menu

Właściciele kawiarni postawili zdecydowanie na zdrową żywność. Klienci znajdą tutaj kanapki i przekąski na gorąco. Cafe Mondo wychodzi naprzeciw zarówno wegetarianom, jak również tym osobom, które lubią dobrej jakości mięso i sery. Nie brakuje również sałatek owocowych i warzywnych.

Jak zapewnia Leszek Kołecki, kawiarnia zawsze będzie miejscem, gdzie klienci znajdą to, na co mają w danym dniu ochotę. Będą lunche na słono, słodko i zestawy łączone. – Najważniejsza jest dla nas jakość oferowanych produktów – mówi z kolei Roman Osowski, jeden z menedżerów. – Dlatego postawiliśmy na naturalne dodatki. Aby utrzymać wysoki standard oferowanych produktów, podjęliśmy współpracę z firmą z tradycjami w zakresie produkcji pieczywa. W ofercie znajdą się wypieki, których w Koszalinie w żadnym innym miejscu nie da się znaleźć. Dla swoich klientów Cafe Mondo sprowadza również produkty do smarowania chleba i bułek, które opierają się na świeżych, naturalnych przecierach z warzyw. Oferowane połączenia smakowe są zaskakująco pyszne i intrygujące. W cudowny sposób nadają charakter kanapkom, delikatnie otulając kubki smakowe naszych gości.

Dużą popularnością cieszą się na przykład powidła z czerwonej cebuli. Sosy dodawane do przegryzek są robione na miejscu, na bazie naturalnego jogurtu i sezonowych warzyw.

 

Cafe Mondo, fot. Marcin Betliński (21)

Soki tłoczone

Ewolucję przeszły również oferowane w lokalu soki, które nie są wyciskane a tłoczone. Specjalnie do tego właściciele Cafe Mondo postawili na zdobywające olbrzymią popularność urządzenie polskiej firmy Alfa. – Zdecydowaliśmy się na nie, ponieważ oferuje ono największą wydajność i klarowność wydobywanego soku – podkreśla pan Roman. – Nie ukrywam również, że przemówił do nas fakt nagrodzenia maszyny Laurem Konsumenta w kategorii Odkrycie 2016 r. Istotne jest również to, że partnerem firmy Alfa została Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religii. Satysfakcja, zadowolenie, a przede wszystkim zdrowie naszych gości jest najważniejsze, dlatego szukamy najskuteczniejszych rozwiązań, aby móc oferować najlepsze produkty. Do zaproponowania mamy soki w wielu smakach, ale to klient finalnie może skomponować własny napój. Wystarczy jedynie wybrać warzywa bądź owoce, a nasi pracownicy przyrządzą z nich pyszny sok. Wszystkie produkty obmywane są wodą ozonowaną, która niszczy pestycydy i bakterie, a to daje pewność i bezpieczeństwo, że są zdrowe i smaczne.

Właściciele Cafe Mondo dbają o to, by oferowane przez nich dania były świeże, dlatego wspierają lokalne firmy. Stąd współpraca z przedsiębiorcami i cukiernikami z regionu, którzy codziennie dostarczają produkty spełniające najwyższe wymagania nie tylko samych założycieli kawiarni, ale przede wszystkim klientów.

Dlatego wielu z nich tak chętnie powraca do tego miejsca. Jednym ze stałych bywalców jest pan Mieczysław Ferenc, który od 1970 roku mieszka w Koszalinie. To dystyngowany dżentelmen, weteran wojenny, który bez ciastka i kawy w Cafe Mondo nie wyobraża sobie dnia. – Od kiedy sięgam pamięcią, w centrum miasta zawsze były kawiarnie – wspomina pan Mieczysław Ferenc.

– Bardzo ucieszyłem się, kiedy trzy lata temu prawie pod moim nosem powstała właśnie ta. Przychodzę niemal każdego dnia na łyk aromatycznej kawy i pyszne ciastko.

 

Kawy świata

Oprócz standardowych kaw, w Cafe Mondo pojawią się wkrótce nowe smaki. Kawiarnia podjęła bowiem współpracę z jedną najstarszych w Polsce palarni kaw – „Niedźwiedź w Koronie”, która działa w Szczecinie. Jej korzenie sięgają aż roku 1912. – Sprowadzamy kawę z całego świata – opowiada Arkadiusz Jurewicz z palarni „Niedźwiedź w Koronie”. – Nasi pracownicy z każdej plantacji przywożą po trzy rodzaje kawy, która spełnia najwyższe światowe wymogi.
– Chcielibyśmy pokazać koszalinianom bogactwo świata kawy – wyjaśnia pan Leszek Kołecki, właściciel kawiarni. – Otworzyć ich na prawdziwą kawę. Spopularyzować urozmaicone sposoby jej parzenia, ale i podawania najlepszych tego rodzaju trunków na świecie.

Dla właściciela Cafe Mondo wzorem doskonałego smaku jest włoska Cafe Roma. Jest to kawa podawana w małej przezroczystej filiżance, oblanej czekoladą. Na wierzchu aromatycznej esencji znajduje się spienione mleko. Kawę można modyfikować poprzez dodanie do czekolady chilli bądź pomarańczy.

Cafe Mondo chce być jedynym miejscem w Koszalinie, gdzie mieszkańcy i osoby przyjezdne odkryją intensywny smak ziaren peruwiańskiej, hiszpańskiej, a także etiopskiej kawy. Zaznają smaku do tej pory nieznanego.– Będę próbował przekonać mieszkańców Koszalina do kaw przelewowych – zdradza Arkadiusz Jurewicz, z palarni kaw „Niedźwiedź w koronie”. – Są to kawy jasno palone, które smakują jak mocny herbaciany napar. Dopiero po jego wystygnięciu można w pełni wydobyć smak takich owoców jak borówki, truskawki i cytrusy.

Nie pozostaje nic innego, jak odwiedzać Cafe Mondo i pozwolić się poprowadzić przez bogactwo aromatów i woni, kosztując przekąsek, słodkości i wyjątkowej kawy. Nagrodą zawsze będzie satysfakcja, odczucie relaksu i dosytu.