AJ1A0408 Archiwum Prestiż, Biznes
Fot. Wojciech Gruszczyński, Marek Brzeziński

Filmy z dostawą do domu

Można na telefon zamówić jedzenie, to dlaczego nie zaoferować by dobrego kina na wynos? Wychodząc z tego założenia, Piotr Skupiński, prowadzący od 10 lat wypożyczalnię płyt DVD w koszalińskiej galerii Emka, uruchomił usługę dowożenia filmów na zamówienie. Teraz, nie ruszając się z domu, możemy poprosić o przywiezienie dowolnego filmu z przebogatej oferty DVD Express.

Przyznajmy – każdemu zdarzyła się kiedyś ta myśl: chociaż polskojęzycznych stacji telewizyjnych przybywa, to rzeczy wartych oglądania jest jakby coraz mniej? Wieczorem telewizje dają seriale albo mielą w kółko te same popularne filmy. Ambitniejsze produkcje pokazują w porze późnonocnej. Alternatywą jest ściągnąć coś z Internetu, ale to zazwyczaj oznacza marną jakość. Zresztą, czy po to kupujemy za ciężkie pieniądze coraz lepsze telewizory, by oglądać filmy na ekranie komputerowego monitora?

 

Untitled Session1603

 

Usługa, którą od niedawna oferuje koszalińska wypożyczalnia DVD Express wychodzi naprzeciw tym, którzy sami chcą decydować, co będą oglądać, a nie zawsze mają czas albo ochotę, żeby samemu pójść do punktu DVD.
Pomysł jest prosty: na telefoniczne zamówienie dowieźć i odebrać płytę z filmem. Jednak przygotowania zajęły trochę czasu. Potrzebny był niezawodny i wygodny sposób na udostępnienie klientom katalogu tytułów do wyboru. W takich sytuacjach sprawdza się strona internetowa. Teraz, zaglądając na www.dvdexpress.pl, można sprawdzić, czym dysponuje wypożyczalnia i poprosić o przywiezienie filmu. Strona jest prosta, ale bardzo funkcjonalna; bardzo szybko się ładuje. Filmy podzielone są na grupy gatunkowe, każdy ma swój krótki zwiastun i omówienie, co ułatwia wybór.

AJ1A0387

Piotr Skupiński mówi: – Pracujemy Emce już 10 lat. Klienci nas znają, my znamy klientów, ich upodobania. Długa historia wypożyczeń to dla nas skarb, bo wiemy co kto lubi, jakie ma preferencje. Możemy wtedy doradzić, podsunąć jakąś nowość z określonego gatunku. Wypożyczalnia to miejsce, w którym o filmach się rozmawia. Klienci bardzo sobie to cenią.

Pan Piotr używa liczby mnogiej, bo pracuje ze swoim bratem, Rafałem. Ma również innych współpracowników. To, co ich łączy, to miłość do filmu. Jak wspomina pan Piotr, od najmłodszych lat większość kieszonkowego wydawał na filmy – chodząc do kina, kupując sprzęt do oglądania filmów w domu a z czasem także sprzęt do ich amatorskiego kręcenia. W czasie studiów był współzałożycielem Akademickiego Klubu Filmowego Politechniki Koszalińskiej. Jeździł na festiwale i warsztaty operatorskie (np. Camerimage) oraz rozmaite przeglądy filmowe. Sam był organizatorem warsztatów podczas tygodni kultury studenckiej. Dotąd pilnie śledzi, co dzieje podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i – co jest chyba oczywistością – podczas Koszalińskiego Festiwalu Filmowego „Młodzi i Film”.

O filmie mówi: – Dla mnie to coś więcej niż rozrywka. Pokazuje co prawda świat zagrany, ale zawsze może poruszyć, pobudzić wyobraźnię. Pozwala wnikać w ludzkie emocje, wzbogaca, uwrażliwia. Zrozumieć bohatera filmu to zrozumieć innego człowieka. Wokół przeżywanej filmowej historii sami zaplatamy swoje emocje, tak więc oglądając coś po latach, możemy po części wrócić do czasu, który już minął.

Tradycyjnemu filmowi, rozpowszechnianemu na płytach DVD, wróży się rychły schyłek. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że podzieli on los kasety VHS. Piotr Skupiński jest innego zdania: – To tak jak z książką. O niej również mówiono, że zniknie, a tymczasem przeżywa renesans. Film wydany na płycie to przede wszystkim gwarancja doskonałej jakości obrazu i dźwięku. Do tego możliwość obejrzenia materiałów dodatkowych, uzupełniających. Fantastyczne jest to, że na płytach wydawane są odnowione cyfrowo arcydzieła i że można je zbierać, tworząc własną podręczną filmotekę.

Pan Piotr długo wylicza przewagi, jakie ma film odtwarzany z płyty nad innymi formami rozpowszechniania. Jest przekonany, że ze względu na gwarantowaną wysoką jakość, płyta DVD pozostanie dla wielbicieli filmu ulubionym nośnikiem.

 

Wypożyczalnia DVD Express oferuje nietypową promocję, którą nazywa „prozdrowotną”. Jeśli komuś przydarzy się choroba, a chciałby ten czas wypełnić oglądaniem filmów, może je wypożyczyć za połowę ceny. Wystarczy pokazać zwolnienie lekarskie lub jego kopię (popularne L4).

 

Aby wybrać film z bogatej filmoteki DVD Express, wystarczy wejść na stronę internetową www.dvdexpress.pl. Zamówienia przyjmowane są pod numerem telefonu 94 347 61 80.