25734007202 55ac82b493 o 1 Wydarzenia

Ogromny sukces polskiego „Dune City”. Jest najlepszym projektem na światowych targach w Cannes!

Główną nagrodę w prestiżowym konkursie „MIPIM Architectural Review Future Project Awards” w kategorii Regeneration i Masterplanning zdobyła koncepcja zabudowy 40-hektarowego terenu w gminie Mielno. Konkurs organizowany przez światowego lidera magazynów „The Architectural Review” towarzyszy Światowym Targom Nieruchomości, które co roku w połowie marca odbywają się w Cannes. Jest to najważniejsze wydarzenie na świecie, które skupia w jednym miejscu cały sektor związany z branżą nieruchomości. Zwycięstwo polskiego projektu „Dune City” jest ogromnym sukcesem. Wygrał on w konkurencji z pracami najlepszych światowych pracowni urbanistycznych firmowanymi przez największych graczy na globalnym rynku nieruchomości.
Do udziału w konkursie zgłoszono blisko 250 projektów z całego świata – projekt Dune City był jedynym z Polski jaki został do niego zakwalifikowany. W tegorocznym konkursie były to projekty pochodzące z najpoważniejszych rynków inwestycyjnych (USA, Europa, kraje arabskie, Afryka i Daleki Wschód). Wartość niektórych, w sensie przyszłych nakładów na realizację, sięga setek milionów dolarów amerykańskich. Projekty zgłaszały do konkursu uznane pracownie architektoniczne. Wśród nich duńska BIG Bjarke Ingesl Group, należąca do absolutnej czołówki światowej, która zaprezentowała koncepcję ośrodka wypoczynkowego na Tajwanie.
Tym większy sukces polskiego projektu. Profesjonalne jury potwierdziło wysoką jakość rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych master planu autorstwa Marka Sietnickiego ze szczecińskiej pracowni SAS. Doceniło jednocześnie wszechstronność opracowania i dalekosiężną wizję inwestora – spółki Mielno Holding, która jest częścią Firmus Group. W werdykcie jury czytamy m.in. taką opinię : „Kompleksowa analiza z uwzględnieniem zróżnicowania grup wiekowych i różnorodnych sposobów użytkowania. Znakomity przykład dla podobnych ośrodków nadmorskich”.

 

Mierzeja kadr2B
Warto podkreślić, że cechą „MIPIM Architectural Review Future Project Awards” jest łączenie aspektów architektonicznych z inwestycyjnymi. Wygrana w konkursie potwierdza, że zwycięski projekt niesie ze sobą nie tylko znakomitą architekturę, śmiałe i nowoczesne rozwiązania, ale również ma potencjał pod względem inwestycyjnym i biznesowym.
Nagrodzony w Cannes projekt „Dune City” to całościowa koncepcja zagospodarowania 40 ha gruntów położonych na mierzei pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim – począwszy od granic miejscowości Mielno-Unieście w kierunku wschodnim. Licząc wzdłuż brzegu morskiego teren ten ciągnie się na długości prawie 2,5 km; w najwęższych miejscach ma szerokość zaledwie 200 m.
Przygotowane przez szczecińską pracownię Studio Architektoniczne SIETNICKI (s/a/a studio) opracowanie zakłada powstanie nad Bałtykiem nowego miasta, które docelowo byłoby w stanie przyjąć w jednym czasie kilkanaście tysięcy osób. Miałoby ono głównie charakter całorocznego ośrodka rekreacji i turystyki, atrakcyjnego dla wielu grup ludzi, ale również byłoby dużym centrum konferencyjno-kongresowym.
Prace planistyczne trwały prawie siedem lat. Jak podkreśla Stein Christian Knutsen, prezes zarządu Firmus Group, gdyby zsumować czas, wyszłoby kilkadziesiąt tysięcy godzin spędzonych na gromadzeniu danych, analiz, ekspertyz, na konsultacjach i dyskusjach. Inwestor i projektanci od początku uzgodnili, że nie chodzi im o stworzenie typowego planu ogólnego. Za cel postawili sobie zbudowanie koncepcji programującej w sposób kompleksowy funkcjonowanie dużego ośrodka urbanistycznego, który powstawałby etapowo, ale w sposób uporządkowany i podporządkowany ostatecznej wizji. Kluczowym elementem podczas całego procesu było również dążenie do maksymalnego poszanowania naturalnego środowiska i zachowania walorów krajobrazu.

Mierzeja kadr3A
Stein Christian Knutsen, prezes Firmus Group, który 16 marca br. odbierał nagrodę w Cannes wraz Markiem Sietnickim, głównym autorem master planu, komentuje: – Z wielką wdzięcznością przyjęliśmy to wyróżnienie. Jest to nie tylko nagroda dla nas jako spółki Firmus i naszych partnerów – architektów, ale równie dla wszystkich, którzy nam zaufali i udzielili wsparcia. Wierzymy, że przyniesie ona korzyści naszej społeczności lokalnej, regionowi i całej Polsce. Fakt, że nagroda przyznawana jest przez jedno z najstarszych i najbardziej szanowanych czasopism architektonicznych na świecie jest dla mnie źródłem dodatkowej satysfakcji. Zdając sobie sprawę, jak dużo wielkich projektów jest opracowywanych co roku na całym świecie przy zaangażowaniu niewyobrażalnych kapitałów, tym bardziej cieszę się z faktu docenienia naszej pracy.
Dr Marek Sietnicki dodaje: – Uzyskanie głównej nagrody w tak trudnej kategorii w tak prestiżowym konkursie to dla nas ukoronowanie ostatnich lat pracy nad nowym master planem Dune City. Szczególnie ważna jest dla nas ranga konkursu, który corocznie gromadzi czołowe pracownie architektoniczne z całego świata, pracujące dla największych i najważniejszych klientów na rynku deweloperskim. Znalezienie się w takim gronie utwierdza nas w przekonaniu, że warto dalej podejmować tak trudne wyzwania. Jednym z głównych celów, jakie stawiamy sobie w naszych projektach, jest pogodzenie wysokiej jakości architektury z realizacją wizji i celów biznesowych naszych klientów. Uzyskana nagroda jest potwierdzeniem, że wypracowane przez nas metody współpracy z inwestorem dają konkretne rezultaty doceniane przez najbardziej prestiżowe gremia architektoniczne na świecie.
Światowe Targi Nieruchomości MIPIM (Le marché international des professionnels de l’immobilier; 15-18 marca 2016) to najważniejsza doroczna impreza branży nieruchomości i inwestycji budowlanych. Odbywa się od 1989 roku we francuskim Cannes, zawsze w połowie marca. Gromadzi najważniejszych światowych graczy na rynku nieruchomości, specjalistów dziedzin związanych z inwestycjami, budownictwem i finansami. W tegorocznych targach bierze udział 4.800 inwestorów z 89 krajów, 1500 architektów i projektantów oraz 3500 deweloperów. Obejrzą oni 351 ekspozycji tematycznych, 550 prezentacji miast (w tym polskich samorządów). Łączna wartość prezentowanych projektów inwestycyjnych szacowana jest na 500 mld dolarów amerykańskich.
Światowym Targom Nieruchomości w Cannes towarzyszy „MIPIM Architectural Review Future Project Awards”, czyli konkurs wyłaniający najciekawsze projekty – będące w stadium planowania lub dopiero rozpoczętej realizacji. Przy ocenie projektów międzynarodowe jury bierze pod uwagę ich oryginalność, innowacyjność, złożoność, sposób myślenia projektantów o relacjach ze środowiskiem naturalnym. Master plan „Dune City” został zwycięzcą w kategorii „Regeneration and Masterplanning”. Wcześniej taki sukces odniosły tylko dwa polskie projekty, wśród nich Złote Tarasy, czyli kompleks handlowy przylegający do warszawskiego Dworca Centralnego (edycja 2006, kategoria „Handel i Rozrywka”) .
Głównym organizatorem konkursu „MIPIM Architectural Review Future Project Awards” jest magazyn „The Architectural Review”, ukazujący się nieprzerwanie od 1896 roku. Pismo, choć wydawane w Londynie, ma charakter międzynarodowy. Przez 120 lat funkcjonowania na rynku wypracowało sobie mocną pozycję w branży. Przedstawia nowe kierunki architektoniczne, recenzje i polemiki krytyków architektury, prezentacje najwybitniejszych architektów, omawia najciekawsze projekty realizowane na świecie. Dla pokoleń architektów był swoistą „biblią”. Dariusz Herman, partner w pracowni architektonicznej HS99, wspomina: – Kiedy studiowałem, było to nasze okno na świat. W bibliotecznej czytelni studenci zapisywali się w kolejce, żeby jak najszybciej przeczytać najnowszy numer.

Mierzeja kadr4

 

FIRMUS GROUP – INWESTOR

Firmus Group to grupa spółek deweloperskich opartych na kapitale norweskim, działająca od 2000 roku. Dotychczas zrealizowała na zlecenie klienta duży obiekt przemysłowy w Koszalinie oraz sześć własnych apartamentowców w Mielnie, a budowę siódmego (Rezydencja Park Rodzinna) zakończy w maju br. Największy z budynków apartamentowych, nazywany Dune A, to 114 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni, restauracja z kawiarnią oraz dwa zewnętrzne baseny z podgrzewaną wodą. Jest on pierwszą z trzech części Dune Resort, które pomieści około 350 apartamentów, SPA, baseny wewnętrzne, kolejną restaurację, coctail bar i punkty handlowe. Budowa drugiej części trwa, a trzeciej rozpocznie się niebawem, bowiem 11 marca br. została podpisana umowa z wykonawcą – Budimex SA. Całość ma być zgodnie z planem gotowa w połowie przyszłego roku.

MAREK SIETNICKI – PROJEKTANT

Dr architekt Marek Sietnicki jest głównym projektantem i właścicielem w firmie „studio architektoniczne SIETNICKI”, adiunktem w Katedrze Architektury Współczesnej Teorii i Metodologii Projektowania na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. Jest autorem wielu zrealizowanych obiektów na Wybrzeżu wśród nich Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu czy kompleks apartamentowy DUNE resort w Mielnie. Jego projekty były wielokrotnie nagradzane w konkursach architektonicznych i prezentowane w czołowych wydawnictwach branżowych jak „Architektura – Murator”.

PRZYKŁADOWE PROJEKTY OCENIANE W KATEGORII REGENERATION & MASTERPLANNING:

  1. SAS studio dla Mielno Holding – DUNE CITY Mielno – ZWYCIĘZCA
  2. Old Doha Regeneration, Doha Katar, – renowacja centrum miasta Doha na ok. 80 ha
  3. Hualien Wellness Village, Hualien, Tajwan – wioska wypoczynkowa . Projekt wart 140 mln $; opracowany i zgłoszony przez biuro architektoniczne BIG – Bjarke Ingels Group – jedno z najważniejszych i najlepszych współczesnych biur architektonicznych na świecie rodem z Kopenhagi. Wykonuje ono obecnie najbardziej prestiżowe zlecenia na całym świecie.
  4. Danish Canal Towns, Rodby, Dania – dzielnica mieszkaniowa na wodzie
  5. Chengdu Masterplan, Chengdu, Chiny – nowa dzielnica na 30 000 mieszkańców
  6. Palazzo Del Sol, Florida , USA – kompleks apartamentowo-wypoczynkowy na 6,5 ha wart 121 milionów dolarów
  7. London City Island, Londyn, UK; wart 500 mln funtów projekt zespołu mieszkaniowego z programem towarzyszącym na powierzchni 13 ha w jednej z części Londynu