IMG 7696 Kultura, Przyjemności
Fot. Wojciech Grela

TALENTY WSPARTE PRACĄ

Dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie ostatnie miesiące są pasmem sukcesów. Odbierają nagrody nie tylko w konkursach plastycznych, ale również za szczególne osiągnięcia w nauce.
Ośmioro uczniów koszalińskiego „Plastyka” świetnie wypadło w V Ogólnopolskim Biennale Autoportretu. Kiedy w Radomiu wręczano nagrody, oklaski zbierali: Zofia Iwaszkiewicz za zdobycie pierwszej nagrody, Michalina Pisarczyk za nagrodę drugą oraz wyróżnieni Karolina Majewska, Nikola Gaszyńska i Anna Ignaczak. Pracę Anny zakwalifikowano również do wystawy pokonkursowej, podobnie jak autoportrety Tomasza Paszkowskiego, Aleksandry Tomczak i Jakuba Wianeckiego.
Siadamy naprzeciwko czwórki z nich. Niechętnie się chwalą. – Szkoła uczy pokory, a na efekty trzeba długo pracować – usłyszymy później od jednej z dziewczyn. Komplementy sypią się zaś z ust nauczycieli – Urszuli Januszewskiej (kierownik sekcji artystycznej) oraz Tadeusza Walczaka (opiekun rysunku i malarstwa).

Organizatorzy radomskiego konkursu pozostawili uczestnikom dowolność przy wyborze techniki. Zofia i Karolina użyły węgla, dzięki czemu przygotowanie prac nie zajęło im wiele czasu. Bardziej pracochłonne okazały się autoportrety Nikoli Gaszyńskiej i Anny Ignaczak. Poświęciły po prawie 50 godzin, aby uzyskać to, co chciały. Dla Nikoli materiałem wyjściowym jest fotografia. Przygotowuje wiele próbnych rysunków, ale do wykonania głównego elementu – wydzieranki – ma tylko jedno podejście. – Ja z kolei na potrzeby konkursów rozwijam notatki. Zawsze mam przy sobie żurnal ze szkicami koncepcyjnymi i tekstami – mówi Anna Ignaczak. Autoportretu do radomskiego Biennale nie tworzyła w ulubionej technice, spróbowała czegoś nowego. Nawet laik przeglądając inne jej prace, dostrzega różnicę w stylistyce. Komentuje nauczyciel Tadeusz Walczak: – Uczniowie transponują rzeczywistość, otaczający ich świat. Zgodnie z powiedzeniem, że jeden kopnie kamień, a drugi się w nim czegoś dopatrzy, oni szukają źródła wrażliwości wszędzie.
Konkursy, wystawy i sukcesy poprzedza ciężka praca. Chcąc uczyć się w „Plastyku”, absolwent gimnazjum zdaje egzaminy wstępne. Nauka w Zespole Szkół Plastycznych trwa cztery lata, a jej zwieńczeniem są egzaminy maturalne.
Pierwsza klasa to podstawy. Uczeń zapoznaje się z narzędziami i uczy wyczucia kompozycji. Druga klasa to czas na odkrywanie siebie, szukanie własnej techniki, rozwijanie się w niej. W międzyczasie powstają pierwsze prace konkursowe. W kolejnej klasie uczeń szkoli warsztat, skupiając się na martwej naturze i postaciach. – Jest to dość monotonny, ale intensywny okres, ponieważ uczestniczymy w ogólnopolskim przeglądzie szkół plastycznych. Ja siedziałam w szkole między siódmą a dwudziestą pierwszą. Mimo zmęczenia przyjemnie wspominam ten czas, wiele zyskałam – opowiada Anna Ignaczak. Koszaliński Plastyk dwukrotnie okazał się w tym krajowym przeglądzie najlepszy.
– Zajęcia z rysunku i malarstwa są przyjemnością dla osób, które mają parcie na działanie. Szukamy zalet, rozwijamy talenty i maskujemy ewentualne niedomagania. Zapewniamy pomoc koncepcyjną i teoretyczną – opowiada Tadeusz Walczak. – Jednak najważniejsza jest wytrwałość i cierpliwość, jak w przypadku Ani Ignaczak, która od początku się starała, mimo to oczekiwane efekty nie przychodziły. Żniwo ciężkiej pracy zbiera od niedawna. Wielu na jej miejscu poddałoby się – komentuje nauczyciel.

Ostatnie półrocze to dla koszalińskiego ZSP niekończące się pasmo sukcesów. W XII Ogólnopolskim Biennale Rysunku i Malarstwa klas Młodszych Szkół Plastycznych nagrodzono Karolinę Majewską i Jakuba Dominikowskiego, a dwóch innych uczniów wyróżniono. Zaraz po tym sukcesie były wyjazdy do Torunia, Warszawy i Terespola po odbiór kolejnych nagród. Nikola Gaszyńska triumfowała podczas Międzynarodowego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko…”. Cztery jej koleżanki zakwalifikowano do wystawy pokonkursowej. Nieco później w rozmaitych przeglądach świetnie wypadli: Zofia Iwaszkiewicz, Alicja Sulima, Katarzyna Marciniak, Angelika Wrześniewska, Michalina Pisarczyk, Agata Bujnicka, Karolina Majewska i Jakub Dominikowski.

Grudniowy wyjazd na uroczystą galę w Radomiu połączono z wizytą w Warszawie. Siedmiu uczniów odebrało w Zamku Królewskim stypendia. Za osiągnięcia artystyczne minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził Annę Ignaczak, Agatę Bujnicką, Jakuba Dominikowskiego i Karolinę Majewską, a prezes Rady Ministrów docenił Zofię Iwaszkiewicz oraz także Karolinę Majewską.

Uczniowie koszalińskiego Plastyka osiągnęli również wysokie wyniki w nauce, za co otrzymali stypendia dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, bo na 23 przyznane w kraju stypendia aż cztery trafiły do wychowanków Zespołu Szkół Plastycznych w Koszalinie. Tymi wyjątkowymi nagrodami uhonorowano Karolinę Majewską, Zofię Iwaszkiewicz, Julię Goskę i Annę Matczak.

 

W kilku słowach

Anna Ignaczak, klasa maturalna. Lubi projektowanie, historię sztuki, sztukę współczesną i naukę języków. Plany na przyszłość: studia w Technicznej Szkole Artystycznej w Berlinie. Szczególne osiągnięcia: I miejsce w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Średnich Szkół Plastycznych, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2014/2015.

Nikola Gaszyńska, klasa maturalna, ulubiona technika: rysunek linearny w studiowaniu postaci, malarstwo i malowanie wyraźnymi kolorami impastem. Zainteresowania pozaszkolne: literatura science-fiction, kultura Azji, głównie anima i manga. Plany na przyszłość: studia z fotografii. Szczególne osiągnięcia: autorska wystawa fotograficzna „Teatr Ciała”

Karolina Majewska, klasa maturalna. Ulubiona technika: węgiel + kredka lub farba. Zainteresowania pozaszkolne: książki, projektowanie biżuterii. Plany na przyszłość: studia na ASP w Łodzi, wydział tkanin ze specjalnością biżuteria. Szczególne osiągnięcia: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014/2015, Stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za wyniki w nauce w roku szkolnym 2015/2016, Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2015/2016.

Zofia Iwaszkiewicz, druga klasa. Ulubione techniki: piórko, długopis, farba akrylowa. Zainteresowania pozaszkolne: śpiew, stara moda, Audrey Hepburn. Szczególne osiągnięcia: I nagroda V Ogólnopolskiego Biennale Autoportretu uczniów Szkół Plastycznych, Stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej 2015/2016, Stypendium Prezesa Rady Ministrów 2015/2016.