15C565 017 Motoryzacja, Przyjemności
A 220d 4MATIC (Style), Elbaitgrün. Interieur Schwarz / Grün A 220d 4MATIC (Style), elbaite green, Interior black / green

PRZYSZŁOŚĆ NALEŻY DO AUTOMATÓW

Firma Mercedes-Benz od początku dziejów motoryzacji wyznacza standardy rozwiązań technicznych, które z czasem przyjmuje cała branża. Z kolei na podstawie analizy tego, jak reagują na nowe propozycje użytkownicy mercedesów można wnioskować o tym, co w przyszłości będą sobie szczególnie cenić kierowcy w ogóle. Jedną z wyraźnie zaznaczających się obecnie tendencji rynkowych jest rosnąca liczba osób, które rezygnują z tradycyjnych, manualnych skrzyni biegów na rzecz przekładni automatycznych.
Manualne skrzynie biegów w nowych „osobówkach” marki Mercedes-Benz są już rzadkością. Owszem, są dostępne jako opcja, z której korzystają na przykład kierowcy mający szczególne zacięcie do jazdy sportowej. W pozostałych przypadkach – niezależnie od klasy samochodu lub określonego silnika – skrzynia automatyczna staje się standardem. Na przykład wysoko cenione przez kierowców modele z napędami 4-MATIC produkowane są wyłącznie z automatyczną skrzynią biegów.
Jak przekonują fachowcy z salonu Mercedes-Benz firmy Mojsiuk w Starych Bielicach, przy niektórych silnikach – właśnie tych o większej mocy – nie ma wyboru, skrzynia musi być automatyczna. W innych przypadkach wybór jest kwestią przyzwyczajeń użytkownika i jego decyzji finansowej, bo „automaty” są nieco droższe niż „manuale”.

 

svg%3E Motoryzacja, Przyjemności

 

Jednak ta różnica w cenie z roku na rok staje się coraz mniejsza, właściwie już nieistotna. To efekt postępu technologicznego. Trzeba pamiętać, że w początkach motoryzacji stosowane były wyłącznie skrzynie manualne. Dopiero szersze zastosowanie w samochodach elektroniki a zwłaszcza wprowadzenie sterowników elektrohydraulicznych przyspieszyło proces różnicowania skrzyń biegów.

Z punktu widzenia użytkownika „automat” to szereg korzyści, rekompensujących z pewnością nieco wyższy wydatek na jego zakup. To przede wszystkim uproszczenie użytkowania pojazdu poprzez brak obsługi sprzęgła. To również wyższy komfort jazdy poprzez precyzyjniejsze dostosowanie biegów do warunków jazdy. To wreszcie większe bezpieczeństwo jazdy, bo obie ręce non stop trzymamy na kierownicy.

Automatyczna skrzynia biegów łączy w sobie komfort podróżowania, przyjemność jazdy i wydajność. Wyróżnia się szybką i precyzyjnie dostrojoną w czasie zmianą biegów (praktycznie nieodczuwalną). Dodatkowo mamy możliwość zmiany biegów za pomocą „manetek” znajdujących się za kierownicą, żeby w razie potrzeby manualnie sterować skrzynią bez używania sprzęgła. Nie ma też obawy, że samochód stoczy się nam ze wzniesienia, kiedy puścimy hamulec. Mając go ciągle na biegu, wystarczy dodać gazu, żeby ruszyć.

 

svg%3E Motoryzacja, Przyjemności

 

Na rzecz automatycznych skrzyń biegów przemawia jeszcze jeden istotny argument: zużycie paliwa. Dawniej, w początkach stosowania „automatów”, auta w nie wyposażone paliły więcej. Obecnie, wobec doskonalenia rozwiązań, palą tyle samo co samochody z tradycyjnymi przekładniami albo nawet mniej. W nowych modelach poprzez wybór programów jazdy typu: ECO, COMFORT, SPORT, SPORT+ czy INDIVIDUAL można ustawić charakterystykę przełączania biegów od oszczędnej po dynamiczną i na bieżąco decydować o wysokości spalania.
Czasami osoby przesiadające się na „automat” wypowiadają obawy, czy do niego przywykną. Poddaliśmy się takiemu testowi. Jako wcześniej „manualni” szybko przekonaliśmy się, że nie trzeba wiele czasu na to, by polubić jazdę „automatem”. Pomocą służył nam pan Krzysztof Piszko, doświadczony doradca klienta z firmy Mercedes-Benz Mojsiuk. Pod jego czujnym okiem i z pomocą jego rad szybko zaczęliśmy wyzbywać się przyzwyczajenia do „deptania” obiema nogami, a nabierać nawyku używania tylko prawej, obsługującej hamulec i gaz. Już po godzinie jazdy reagowaliśmy prawidłowo.

Szybko doceniliśmy również fakt, że automat jest wygodniejszy w jeździe miejskiej. Jeśli jeździmy głównie do pracy i z powrotem w godzinach, kiedy ruch uliczny nie przebiega płynnie, warto zastanowić się nad zakupem auta z automatyczną skrzynią biegów. W korkach jest ona bardzo pomocnym urządzeniem, które podnosi komfort jazdy. W korku musimy często zatrzymywać się, aby za moment znowu ruszyć i ponownie zatrzymać się parę metrów dalej. Może nas rozboleć noga od częstego wciskania pedału sprzęgła, nie mówiąc już o jego szybszym się używaniu. „Automat” zdecydowanie ułatwia poruszanie się w sznurku aut, tym bardziej, że sprzężony jest – przynajmniej w przypadku aut Mercedes-Benz – z wszelkimi nowoczesnymi systemami podnoszącymi poziom bezpieczeństwa. Na przykład reaguje sam, kiedy zbytnio zbliżymy się do poprzedzającego nas samochodu. Z kolei prawidłowo używany w jeździe poza miastem, pozwala bardzo dynamicznie wyprzedzać, co również wpływa na bezpieczeństwo.

Jak się okazuje, mitem jest twierdzenie, że automatyczne skrzynie biegów cenią sobie bardziej panie niż panowie. Dla obu płci wygoda jest równie ważna.
Na ewentualne Państwa pytania kompetentnie odpowiedzą pracownicy koszalińskiego salonu firmy Mercedes-Benz Mojsiuk: Krzysztof Piszko (doradca handlowy: 600 994 796); Andrzej Rybczyński – doradca handlowy: 608 668 604; Rafał Zawada (szef Działu Sprzedaży Samochodów Osobowych: 608 668 600), Andrzej Wiszowski ( szef działu Obsługi Posprzedażnej: 608 668 594 ).