edukoland 2 Ludzie
Fot. Alla Boroń

Dobry start w edukację – Odkrywanie talentów zaczyna się w przedszkolu

Życie małego człowieka jest pełne wyzwań. w okolicach trzecich urodzin przychodzi zwykle czas przekroczenia pierwszego naprawdę dużego progu. Progu przedszkola. warto zadbać o wybór najlepszego miejsca, w którym dziecko będzie nie tylko bezpieczne, otoczone opieką, ale też znajdzie warunki do efektywnego rozwoju i dobrego startu w dalszą edukację.

Decyzja o tym, czy w ogóle posyłać dziecko do przedszkola jest bardzo istotna. Nawet, jeśli rodzice mogą pozwolić sobie na domową opiekę – mamy, niani lub babci, warto przemyśleć, czy kontakt z  rówieśnikami nie będzie dla trzylatka bardziej korzystny. Dzieci w tym wieku powinny zacząć uczyć się funkcjonowania w grupie. – Uspołecznienie, kontakt z innymi dziećmi, nauka współdziałania i rozwiązywania konfliktowych sytuacji to tak naprawdę nadrzędne wartości i funkcje przedszkola – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk, psycholog, pedagog, dyrektor koszalińskiego przedszkola edukoland. – w naszej pracy kładziemy szczególny nacisk właśnie na kompetencje społeczne, naukę kompromisów, wspólnego rozwiązywania problemów. Przyglądamy się dzieciom bardzo uważnie i wyraźnie widzimy, że te, które chodzą do przedszkola rozwijają się zupełnie inaczej. Stają się bardziej odważne, a pokonywanie pierwszych trudności dodaje im skrzydeł. Dzieci uczą się też od siebie nawzajem.

 

edukoland_7

 

Edukację przedszkolną mogą rozpocząć już 2,5-latki. Dzięki temu dziecko dostaje bonus w postaci dodatkowego roku przedszkola, zabranego teraz nową reformą oświaty. Realizuje wtedy dwukrotnie program rocznego przygotowania przedszkolnego czyli tzw. „zerówkę”, co daje mu możliwość lepszego przygotowania do nauki w szkole, zarówno w zakresie dydaktyki jak i stokroć ważniejszego rozwoju emocjonalnego. Kiedy decyzja o dalszych edukacyjnych losach malucha jest już podjęta, czas na wybór konkretnego przedszkola. warto zwrócić uwagę na warunki, które oferuje placówka. w prywatnych można zwykle liczyć na bardziej kameralne grupy, a dzięki temu bardziej indywidualne podejście nauczycieli do dziecka. Dla trzylatka wejście w nową rzeczywistość i tak wiąże się ze sporym stresem. Dzięki bliskiemu kontaktowi z dyrektorem i nauczycielem zarówno dzieci, jak i – często pełni obaw – rodzice czują się spokojniej i bardziej komfortowo. Nie do przecenienia jest też oferta edukacyjna przedszkola. To, co dorośli nazywają „edukacją” na etapie przedszkolnym przybiera jednak raczej formę zabawy, którą w przemyślany, zaplanowany sposób kieruje nauczyciel. – warto zwrócić uwagę na to, kto dokładnie prowadzi przedszkolne zajęcia – podpowiada Aleksandra Krawczyk. – Tworząc edukoland koncentrowałam się właśnie na tym, aby oferta edukacyjna była jak najbogatsza i wspierająca wszechstronny rozwój. współpracujemy więc z nauczycielami, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach. Zajęcia logopedyczne, muzyczne, teatralne, sportowe i językowe są w naszym przedszkolu prowadzone przez osoby, które są na stałe związane z edukacją w danym zakresie. To nauczyciele z koszalińskiej Szkoły Muzycznej, nauczyciele języków obcych przygotowani specjalnie do pracy z małymi dziećmi, profesjonalni instruktorzy zajęć sportowych i artystycznych. Czego uczą się dzisiejsze trzy- cztero – i pięciolatki? w przedszkolu edukoland liczba ciekawych zajęć jest imponująca. Dzieci uczestniczą w zajęciach językowych – uczą się m.in. angielskiego pod okiem fachowców wykorzystujących uznaną w świecie metodę Helen Doron. – wprowadziliśmy też język hiszpański, ponieważ okazało się, że dzieciom łatwo przychodzi jego nauka – mówi Aleksandra Krawczyk. – Uważam, że znajomość kilku języków to podstawa funkcjonowania we współczesnym świecie. Za kilka lat stanie się to pewnie jeszcze bardziej istotne, a dzieci w tym wieku, podczas zabawy, szczególnie łatwo przyswajają słownictwo i „melodię” obcego języka. Zajęcia językowe w przedszkolu to prawdziwe wydarzenie! Do dzieci przyjeżdża nauczycielka wyposażona w skrzynię pełną skarbów i niespodzianek, „lekcję” prowadzi pluszowy zwierzak – piesek (w przypadku angielskiego) lub krówka (hiszpański). wykorzystywane są kolorowe obrazki, zabawki, piosenki i wesołe wierszyki. w takich warunkach język wpada w ucho bez wysiłku, przy okazji dobrej zabawy. Aby rozwój dziecka był harmonijny i wszechstronny przedszkole powinno zadbać również o inne aspekty edukacji. edukoland współpracuje na stałe z neurologopedą. Pomaga to wychwycić wszelkie problemy z rozwojem mowy, również te, które wydają się błahe i tylko specjalista jest w stanie odróżnić je od zwykłych, charakterystycznych dla wieku trudności. A wczesne rozpoznanie i dalsza (co ważne – indywidualna) praca z dzieckiem pozwala szybko i skutecznie pozbyć się kłopotów z wymową. To jednak nie wszystko. edukoland oferuje także zajęcia… karate! Dostosowane rzecz jasna do wieku dzieci i prowadzone tak, żeby zapewnić maluchom odpowiednią dawkę ruchu. – Codziennie w każdej z grup odbywa się oczywiście poranna gimnastyka – opowiada Aleksandra Krawczyk. – Mamy też własny ogród z nowym placem zabaw, który pozwala dzieciom wyszaleć się na powietrzu. Dodatkowa porcja ruchu jest jednak bardzo ważna.

 

edukoland_8

 

Karate prowadzi w edukolandzie instruktor Karate Kyokushin. Dzieci uczą się robić przewroty, gwiazdy, stać na rękach. Poziom trudności tych ćwiczeń jest dostosowany do ich możliwości. Zajęcia sportowe to zresztą okazja do rozwijania innych umiejętności – choćby samodzielnego przebierania się. edukoland stawia też na bliski kontakt z muzyką i sztuką. Dzieci nie tylko regularnie uczestniczą w koncertach (co miesiąc do przedszkola przyjeżdżają muzycy z Filharmonii Koszalińskiej), spektaklach teatralnych i wyjściach do kina ale mają tez możliwość bardzo wcześnie (bo już w wieku czterech lat) rozpocząć naukę gry na instrumentach. Biorą też udział w zajęciach teatralno – umuzykalniających. Ich efektem są wspaniałe spektakle, które dzieci wystawiają wspólnie z nauczycielami i rodzicami. Kilkoro dzieci, które zakończyły już swoją przedszkolną przygodę w edukolandzie, uczy się dziś w koszalińskiej Szkole Muzycznej. – Chciałabym, żeby edukoland był miejscem, w którym ujawniają
się talenty, naturalne predyspozycje dzieci – wyjaśnia Aleksandra Krawczyk. – Między innymi dlatego tak ważne jest, żeby dzieci od początku obserwowali nauczyciele posiadający gruntowne przygotowanie w konkretnej dziedzinie. edukoland regularnie gości niezwykłe pokazy Pomysłowej Fabryki, firmy specjalizującej się w przybliżaniu najmłodszym wiedzy przyrodniczej. Okazuje się, że fizykę, chemię i biologię można zgłębiać już w przedszkolu. wszystko jest tylko kwestią zbudowania odpowiedniego programu i umiejętności zaprezentowania dzieciom fascynujących zjawisk i eksperymentów w przystępnej dla nich formie. edukoland stawia tu po raz kolejny na współpracę z najlepszymi fachowcami. w bogatym programie przedszkolnych zajęć edukolandu nie brakuje też wycieczek do wiosek tematycznych, gospodarstw agroturystycznych, w których dzieci poznają pracę rolników, czy atrakcji w rodzaju wyprawy za miasto kolejką wąskotorową.

 

edukoland_9

 

Dorośli aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola, mają okazję poznać nauczycieli i rozwiać wszelkie wątpliwości jeszcze na długo przed dniem, w którym zawitają do niego z dzieckiem. – Pierwsze spotkania dla rodziców trzylatków organizujemy już w  czerwcu. Później można odwiedzić przedszkole z  dzieckiem, a w drugiej połowie sierpnia zaczynamy realizować program adaptacji, w który angażują się wszyscy – dzieci, rodzice i nauczyciele – mówi Aleksandra Krawczyk. – Bardzo nam zależy na współpracy z rodzicami. Ja sama, jako mama trzylatka, wiem jak emocjonujące są pierwsze dni w przedszkolu. To, że mamy kamery i online można obserwować dziecko podczas zabaw i zajęć bardzo pomaga rodzicom, pozwala obserwować dziecko w zupełnie nowych sytuacjach. To bardzo cenna wiedza – jak zachowuje się w grupie pod moją nieobecność, jak lubi spędzać czas. współpraca z rodzicami to także regularne, kilkustronicowe opisy postępów, które zrobiło dziecko, a także ewentualnych trudności, jakie napotkało. Dzięki maksymalnie szesnastoosobowym grupom nauczyciele edukolandu bacznie obserwują swoich podopiecznych i w wielu przypadkach mogą pracować z nimi indywidualnie (wykonując na przykład krótkie ćwiczenia zalecone przez logopedę). – Stawiam na pracę z młodymi, zaangażowanymi nauczycielami, którzy pomagają tworzyć w edukolandzie rodzinną atmosferę – tłumaczy Aleksandra Krawczyk. – Od początku przyświecała mi idea stworzenia przyjaznego i bezpiecznego miejsca, które pozwoli dzieciom odkryć pasje i zdolności. Uwielbiam obserwować jak zmieniają się nasze przedszkolaki i uważam, że to naprawdę fascynujące, kiedy z lekko przestraszonego nową sytuacją trzylatka wyrasta pewny siebie, mądry sześciolatek. wiem, że dzieci, które opuszczają przedszkole i zaczynają naukę w szkole są świetnie przygotowane do wyzwań, które stawia przed nimi następny etap edukacji.

Przedszkole Niepubliczne edukoland, ul. e. Gierczak 9, Koszalin, www.edukoland.pl, facebook.com/edukoland