Jeśli szukają Państwo wartościowych zajęć pozalekcyjnych dla swoich dzieci, proponujemy wziąć pod uwagę ofertę Akademii Twórczego Rozwoju „Bystrzak”. Dostosowane do możliwości poznawczych dzieci w różnym wieku zajęcia nastawione są na rozwijanie kreatywności i zdolności samodzielnego myślenia. System „Bystrzak” ma już kilkunastoletnią historię i kilkadziesiąt placówek w całym kraju, ale w Koszalinie startuje w tym roku szkolnym. Nabór uczestników trwa.

„Bystrzak” jest dziełem doświadczonych nauczycieli i pedagogów, którzy opracowali sposób na budzenie w dzieciach ciekawości otaczającym światem, a jednocześnie rozwijanie w nich twórczego myślenia i działania. Wyszli oni z założenia, że im wcześniej człowiek posiądzie te umiejętności, tym piękniejsze będzie jego życie.

Katazryna Płaskowicz

Jak mówią twórcy „Bystrzaka”, powołanie do życia Akademii Twórczego Rozwoju wynikało z przekonania, że zdolność kreatywnego myślenia można świadomie rozwijać poprzez odpowiednio ukierunkowane działania mające wpływ na umysł, ciało i duszę dziecka. – Takie zintegrowane działanie pozwala dotrzeć do uświadomionych i nieuświadomionych talentów, umiejętności i potencjałów, które każde dziecko posiada. Pozwala także dzieciom poznać własne możliwości, a co za tym idzie, odkryć w sobie poczucie własnej wartości – przekonują .

Koszalińskiego „Bystrzaka” prowadzi pani Katarzyna Płaskowicz, która mówi: – W zależności od grup wiekowych program się różni, bo kursy są adresowane do dzieci w wieku od 3 do 13 lat. To nie są zajęcia wyrównawcze i nie idą zgodnie z podstawą programową, a raczej dostarczają wiedzy i umiejętności szerszych. Główna idea jest taka, by dać dzieciom uniwersalną wiedzę, która pozwoli im łatwiej sobie poradzić, łatwiej pracować, rozwinie w nich różne rodzaje inteligencji. W zeszłym roku na Światowym Forum Ekonomicznym zaprezentowano wyniki badań, według których 65 procent dzieci, które w tym roku pójdą do szkoły, będzie pracowało w zawodach, których jeszcze nie ma. To najlepiej pokazuje, że nie tyle dobrze już znana wiedza będzie im potrzebna, by poradziły sobie w życiu, a raczej zdolność adaptacji do nowych wymagań, otwartość na nowe zadania, a więc samodzielność myślenia i twórcze podejście. My staramy się takie właśnie cechy rozwijać podczas naszych zajęć. Dodatkowo liczyć się będzie również zdolność szybkiego zapamiętywania i szybkiego czytania. Żyjemy w świecie informacji. Nasze dzieci będą musiały zapamiętać dużo więcej informacji, niż my teraz. Ogólne hasło „Myśl, czytaj, pamiętaj” streszcza istotę naszej propozycji. W tych właśnie obszarach pracujemy.

Warto tu powiedzieć, że zajęcia nie przypominają tych szkolnych. Uczestnicy siedzą na pufach, ciągle są zaangażowani, niczego nie muszą wkuwać, bo uczą się przez doświadczenie i zabawę. Wszystko odbywa się na kanwie podróży jako głównego motywu. Dzieci podróżują więc wirtualnie w różne miejsca świata i wtedy pojawiają się – niejako przy okazji – elementy chemii, fizyki i geografii. Stosowane są przy tym techniki pamięciowe, a w przypadku dzieci szkolnych również nauka szybkiego czytania.

– Program jest bardzo bogaty i tak skonstruowany, żeby poruszać różne rodzaje inteligencji – mówi pani Katarzyna. – Dajemy dzieciom przestrzeń do samodzielnego wyrażenia siebie. Doceniamy to, że w różny sposób przyswajamy nowe treści. Są wśród nas kinestetycy, którzy uczą się głównie przez ruch i doświadczenie, są wzrokowcy, są słuchowcy. Są również ci, którzy łączą te sposoby. Zajęcia mają dać jednakowe szanse wszystkim, budować w dzieciach wiarę we własne możliwości, pobudzać je do poszukiwań i uczyć pracy w zespole.

Pierwszy kurs jest przeznaczony dla dzieci 3-letnich, kolejne dla dzieci 4-5-letnich, 6-letnich, 7-8-letnich, 9-10-letnich i 11-13-letnich. Zajęcia odbywają się popołudniami raz w tygodniu (dla grup przedszkolnych trwają 1,5 godziny, dla grup szkolnych 2 godziny i 10 minut). Prowadzą je doświadczeni w pracy z dziećmi trenerzy i pedagodzy. – Szukaliśmy osób, dla których praca z dziećmi jest ich pasją – podkreśla Katarzyna Płaskowicz.

Grupy przedszkolne liczą po 8 osób, a starsze po 10. Nabór potrwa do końca września br. Cały program rozpisany jest na 38 spotkań i pokrywa się w czasie z rokiem szkolnym.

Pani Katarzyna podkreśla: – Mnóstwo różnych technik i metod nauczania przychodzi do nas zza granicy, z nieco odmiennego świata. W „Bystrzaku” wszystko jest dziełem polskich pedagogów i ma oparcie w polskich realiach. Są to rzeczy sprawdzone, „przepracowane”. Nie proponujemy więc eksperymentu, a program sprawdzony, wykorzystujący mnóstwo pomocy naukowych, ćwiczeń, zabaw.

Poza kursami intelektu „Bystrzak” proponuje również zajęcia weekendowe (11 tematów) – w tym na przykład kulinarne czy matematyczne. – To matematyka na wesoło, pokazywana nie w sposób szkolny a bardzo praktyczny – podkreśla Katarzyna Płaskowicz. – Wszystko ma odniesienie do otaczającej nas rzeczywistości. To nie są zajęcia wyrównawcze. One mają za zadanie przekonać dzieci, że matematyka nie jest niczym strasznym albo trudnym.

 

Bystrzak – Akademia Twórczego Rozwoju

ul. Zwycięstwa 7-9, Koszalin
tel. 664 488 619, 697 100 618
e-mail: info@koszalin.bystrzak.org
Facebook / Akademia Bystrzak Koszalin