Ponad 60 samochodów-chłodni dostarczających towary wprost do klientów, łącznie około 200 pracowników, w tym wciąż tych samych 37 przedstawicieli handlowych pracujących od momentu powstania firmy. Oto Allfood – dystrybutor produktów żywnościowych, w tym mrożonych, od pięciu lat doskonale radzący sobie w konkurencji z takimi potęgami jak Makro Cash and Carry. Co roku wiosną firma organizuje spotkanie dla swych odbiorców i kontrahentów z udziałem znanej postaci polskiej gastronomii. W tym roku na oczach ponad 150 gości gotował Karol Okrasa.

Adam Merkis, współzałożyciel i współwłaściciel Allfoodu, wyjaśnia: – Te nasze spotkania dają okazję do wymiany opinii i do rozmowy o nowych tendencjach w gastronomii. Od naszych odbiorców, którymi w większości są właściciele sklepów oraz właściciele i menedżerowie hoteli, pensjonatów i restauracji, dowiadujemy się o ich oczekiwaniach. Termin nie jest przypadkowy, bo już zaczynają się rozkręcać przygotowania do sezonu letniego, ale jeszcze każdy znajdzie w kalendarzu odrobinę czasu. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać Karola Okrasy, który zaprezentował pokaz gotowania, ale również dzielił się swoimi doświadczeniami z prowadzenia restauracji. Myślę, że przekazał dużo praktycznej wiedzy, przydatnej nie tylko szefom kuchni.

Popis kulinarny Karola Okrasy w kołobrzeskim hotelu Aquarius to m.in. jego słynny „łosoś na sianie”. Tajemnica charakterystycznego smaku ryby to nie tylko krótkie jej opieczenie za pomocą palącej się garści siana (widać to na naszych fotografiach). To również wcześniejsze spreparowanie filetu mieszanką soli (10 łyżek), cukru (6 łyżek) i mielonej kolendry (1 łyżka). Opłukanego łososia należy osuszyć za pomocą papierowego ręcznika, a następnie natrzeć wspomnianą mieszanką. Całość dokładnie zawinąć w folię spożywczą, odłożyć do głębokiego naczynia i wstawi na 48 godzin do lodówki (uwaga – z łososia wypłynie woda). Po tym czasie wyjmujemy łososia z lodówki, dokładnie opłukujemy z mieszanki przypraw i znów osuszamy ręcznikiem papierowym. Przekładamy do metalowej formy i przykrywamy sianem. Siano podpalamy (nie powinno się palić jasnym płomieniem, bo chodzi o uzyskanie dużej ilości dymu). Odstawiamy formę i czekamy aż siano się wypali i ostygnie. Potem kruszymy resztki spalonego siana i smarujemy nimi łososia, aż do uzyskania czarnej warstwy na górze płatu. Kroimy w poprzek na małe porcje i podajemy z dowolnymi dodatkami o wyrazistym smaku.

Jak zapewniają uczestnicy kołobrzeskiego pokazu, efekt był znakomity.

Allfood, mimo angielskojęzycznej nazwy, jest firmą rodzimą, koszalińską. Działa obecnie w województwie zachodniopomorskim, pomorskim (bez Trójmiasta) i większej części kujawsko-pomorskiego. Jej główną bazą od początku pozostaje Koszalin, ale firma ma również oddziały w Goleniowie i Bydgoszczy. W ubiegłym roku osiągnęła obroty w wysokości 70 mln zł.

Adam Merkis dumny jest z faktu, że zespół się rozrasta, ale stabilnie: – Od początku pracuje z nami tych samych 37 przedstawicieli handlowych. A to świadczy o tym, że stworzyliśmy czytelny system obowiązków, oceny efektów pracy i wynagradzania. To oni kontaktują się z naszymi klientami, zbierają zamówienia, które realizujemy później poprzez dostawy bezpośrednio do sklepów czy lokali gastronomicznych. Stale przybywa w naszej ofercie produktów, które dystrybuujemy, a jednocześnie rozrasta się lista odbiorców.

 

Od lewej – Karol Okrasa, Emil Dziubak, Robert Poliński, Andrzej  Wiesławski

Od lewej – Karol Okrasa, Emil Dziubak, Robert Poliński, Andrzej Wiesławski

Adam Merkis (współwłaściciel Allfood) i Agnieszka Stodolnik (prezes zarządu Allfood)

Adam Merkis (współwłaściciel Allfood) i Agnieszka Stodolnik (prezes zarządu Allfood)

Od lewej:  odbierający główną nagrodę w okolicznościowym konkursie Grzegorz  Chołuj (zastępca szefa kuchni Hotelik Świdwin), hostessy i Radosław Trusz (kierownik rejonu Allfood ds. gastronomii)

Od lewej: odbierający główną nagrodę w okolicznościowym konkursie Grzegorz Chołuj (zastępca szefa kuchni Hotelik Świdwin), hostessy i Radosław Trusz (kierownik rejonu Allfood ds. gastronomii)

Na pierwszym planie Adam Merkis. Od lewej: Marek Rogula (dyrektor ds. gastronomii Allfood), Andrzej Wiesławski (regionalny doradca Panesco), Grzegorz Krupa (zastępca szefa kuchni Platter by Karol Okrasa), Roman Helwing (firma Mc Cain), Robert Poliński (regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions), Maciej Janowitz (MJ Trade-Service), Emil Dziubak (regionalny szef kuchni UFS), Karol Okrasa

Na pierwszym planie Adam Merkis. Od lewej: Marek Rogula (dyrektor ds. gastronomii Allfood), Andrzej Wiesławski (regionalny doradca Panesco), Grzegorz Krupa (zastępca szefa kuchni Platter by Karol Okrasa), Roman Helwing (firma Mc Cain), Robert Poliński (regionalny szef kuchni Unilever Food Solutions), Maciej Janowitz (MJ Trade-Service), Emil Dziubak (regionalny szef kuchni UFS), Karol Okrasa