Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto zapraszają na VII Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 29 grudnia 2017 r. o godz. 19:00 w kościele pw. Narodzenia NMP w Białogardzie (przy Placu Wolności). W koncercie udział wezmą: Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto, Zespół G91 z Białogardu, kwintet instrumentalny The Thieves z Koszalina, Jola Tubielewicz – finalistka programu Must Be The Music oraz inni białogardzcy wokaliści – w tym Schola Parafii pw. NNMP.

Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto działa od 2011 r. Od samego początku wraz z Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie jest organizatorem corocznych koncertów bożonarodzeniowych. Od 2014 r. koncerty mają charakter charytatywny.

 

W tym roku zebrane pieniądze pomogą w leczeniu czteroletniej letniej Nikoli – mieszkanki Białogardu, która choruje na przewlekłą niewydolność nerek V stopnia spowodowaną torbielowatością nerek. Nikola ma także rozstrzeń lewej komory serca z upośledzoną kurczliwością, nadciśnienie tętnicze oraz stwardnienie guzowate. Niestety po rezonansie uwidoczniono także guzek podwyściółkowy w trzonie prawej komory bocznej mózgu. Dializowana jest otrzewnowo w warunkach domowych. Oczekuje obecnie na przeszczep nerki. Leczenie przygotowawcze jest bardzo drogie, na które rodziny nie stać. O chorobie Nikoli rodzice dowiedzieli się dwa dni przed porodem. Po porodzie zostali skierowani do Szczecina na Odział Nefrologii Dziecięcej, gdzie odbyła się dalsza diagnostyka. Do trzeciego roku życia leczona była objawowo, po ukończeniu trzech lat Nikola zaczęła dializę otrzewnową i została wpisana na listę oczekujących na przeszczep.

 

prezydent_andrzej_dudaPodarunek do licytacji na tegoroczny koncert przekazał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Co to jest, pozostaje na razie tajemnicą.

Podczas koncertu, który odbył się w Białogardzie 29 grudnia 2014 r. zebrano podczas aukcji i z datków ludzi dobrej woli blisko 5.400 zł. Ze środków uzyskanych podczas koncertu dofinansowany został zakup sprzętu dla Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Białogardzie.

W 2015r. małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda przekazała do licytacji filiżankę z wizerunkiem Pałacu Prezydenckiego, która została wylicytowana za tysiąc złotych. Podczas całego koncertu, którego patronem oraz jednym ze sponsorów była Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, zebrano blisko 9 tys. zł. Środki zostały przekazane na leczenie i sprzęt rehabilitacyjny dla Przemka Świątka – młodego białogardzianina, chorego na ostrą białaczkę.

W ubiegłym roku gromadzono środki na rzecz Jakuba Dziwiora. Zebrano ponad 17 tys. zł. Chłopiec urodził się z zespołem wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego (zespół Arnolda-Chiariego typu II popularnie nazywanym rozszczepem kręgosłupa). Przeszedł kilka operacji mózgu, rdzenia i strun głosowych, porażonych wskutek wodogłowia. Pióro przekazane przez panią prezydentową w 2016 r. zostało sprzedane za 700 zł. Zebrane datki pomogły mu w intensywnej rehabilitacji po innowacyjnej operacji kręgosłupa, którą przeszedł w tym roku.

 

Patronat honorowy nad koncertem objął JE Ks. Bp Ordynariusz Edward Dajczak.

 

W ubiegłym roku darem pani Agaty Kornhauser-Dudy był komplet piśmienny z serii Pióra Polskie.

W ubiegłym roku darem pani Agaty Kornhauser-Dudy był komplet piśmienny z serii Pióra Polskie.