Hanza Jazz Festiwal rozpocznie się 25 października i potrwa cztery dni, do 28 października. To trzynasta edycja imprezy. W programie – warsztaty wokalne, koncerty, jam sessions. I akcent koszaliński: na rozpoczęcie festiwalu zagra Krzysztof Dys Trio, którego lider pochodzi z naszego miasta.

Krzysztof Dys 1Krzysztof Dys, kompozytor i pianista jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (klasa fortepianu klasycznego). Jak mówi, w czasach licealnych narodziła się miłość do improwizacji, będącej solą muzyki jazzowej. Choć koncertował w wielu prestiżowych miejscach w Polsce i na świecie, w Koszalinie zagra po raz pierwszy. – Oczywiście, że czuję większą ekscytację – przyznaje. – Koszalin do dziewiętnastego roku życia tworzył moją tożsamość i tak naprawdę cały czas czuję się koszalinianinem. Nie miałem jeszcze okazji wystąpić na tak prestiżowym, jak Hanza Jazz, festiwalu, a nie licząc quasi recitalu w ZPSM w ogóle na koncercie w moim rodzinnym mieście. Bardzo się cieszę na tę okoliczność.

Krzysztof Dys Trio współtworzą jeszcze Andrzej Święs – kontrabas i Krzysztof Szmańda – perkusja. – Zagramy utwory z naszej drugiej, wydanej w 2016 roku dla For Tune Records płyty „Toys” – zapowiada muzyk. – Znajdują się na niej standardy jazzowe, a właściwie jazz tunes będące kontynuacją idei drugiego kwintetu Milesa Davisa. Poza tym na pewno zagramy nowe utwory, nasze kompozycje. Ideą naszego koncertowania jest nieustalanie wszystkiego z góry. Muzyka jazzowa w swoim idiomie ma pierwiastek nieprzewidywalności i będziemy go pielęgnować. Ważne, by nie planować wydarzeń, ale w nich uczestniczyć. Robimy to i my, i publiczność. To zdominuje nasz występ, serdecznie na niego zapraszamy.

W programie HJF: warsztaty wokalne z Izą Polit i Przemkiem Raminiakem, work shop z Piotrem Schmidtem; koncerty – Krzysztof Dys Trio / Szymon Łukowski Quintet Feat. Hannes Riepler (25 października, godz. 19.00), Warsaw Afrobeat Orchestra (26 października, godz. 20.00), Kamil Piotrowicz Sextet (27 października, godz. 20.00) oraz Kuba Więcek Trio Schmidt Electric na finał (28 października, godz. 20.00). Po koncertach: jam sessions w klubie Rezerwat. Bilety na koncerty kosztują 20 i 30 zł.

Ponadto: spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim (26 października, godz. 18.00, CK 105) oraz koncert uczestników warsztatów Izy Polit, Przemka Raminiaka i Big Bandu Szkoły Muzycznej w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (wstęp wolny).
Organizatorem HJF jest Centrum Kultury 105.

Szczegóły: hanza.koszalin.pl

 

Krzysztof Dys 2