Z Krzysztofem Sulewskim, prowadzącym w Koszalinie wraz ze wspólnikiem Damianem Żelaznym firmę Vertax, rozmawiamy o tym, że podatki towarzyszą nam na każdym kroku a strach przed nimi ma wielkie oczy.

 

– Większość z nas, będąc pracownikami, ma do czynienia z podatkami raz w roku, w okresie rozliczenia popularnych PIT-ów. Co innego przedsiębiorcy…

– Jeżeli się spokojnie zastanowimy, to uświadomimy sobie, że podatki są codziennością każdego z nas. W końcu codziennie robimy zakupy w sklepie. Co pewien czas zawieramy różnego rodzaju umowy. Czasami kupujemy samochód lub mieszkanie. I zawsze płacimy związane z tym podatki! Często odbywa się to poza naszą świadomością, bo podatek płacimy w cenie zakupionej rzeczy lub usługi, a sam podatek wpłacany jest do kasy państwowej przez sprzedawcę.

Osoby posiadające psa spotykają się z podatkiem od tych zwierząt. Ci co mają dom, mieszkanie lub grunty płacą podatek od nieruchomości. Rolnicy płacą podatek rolny. A jeżeli ktoś przywozi samochód osobowy z zagranicy, spotyka się z podatkiem akcyzowym. Rzeczywiście o podatkach najczęściej przypominamy sobie w okolicach kwietnia – wtedy większość podatników składa swoje PIT-y do urzędu skarbowego i często czeka na zwrot nadpłaconego w trakcie roku podatku, ale tak naprawdę towarzyszą nam jak cień.

 

_DSC3946

 

– Wielu osobom podatki wydają się ogromnie trudną dziedziną i po prostu się ich boją.

– Rozliczenia podatkowe są często proste i nieskomplikowane. Ale również bywają sytuacje, gdy podatki mogą być zawiłe i wielowymiarowe. Każdy taki przypadek jest inny, ma swoje trudne strony, wymaga czasami wielu poszukiwań i analiz. Są to różne wyroki sądowe, zarówno krajowe jak i zagraniczne. To także interpretacje podatkowe próbujące wyjaśnić dane indywidualne zagadnienie. Ale pamiętajmy, że za każdą sprawą podatkową stoją ludzie a podejmowane decyzje podatkowe rzutują na ich pieniądze. Spory podatkowe dotyczą czasami 100 złotych, a innym razem 10 milionów złotych. Mając to na uwadze trzeba postępować rozważnie, gdyż złe zrozumienie sprawy lub błąd rozliczeniowy może być bardzo kosztowny dla podatnika. A kiedy mamy duży kłopot i nie umiemy sobie poradzić z nim samodzielnie, warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

 

– Czy Koszalin to duży rynek dla usług podatkowych?

– Być może nie każdy z Państwa to zauważa, ale Koszalin to zdecydowanie duży zbiór podatników, do których można dotrzeć z właściwą usługą podatkową, taką jakiej potrzebują. Ponieważ podatki to pojęcie bardzo obszerne, klientami firm takich jak nasza, mogą być „zwykłe” osoby fizyczne, przedsiębiorcy (w samym Koszalinie funkcjonuje ponad 10.000 firm), czy też wąskie grupy odbiorców jak na przykład biura rachunkowe.

Krzysztof Sulewski

– Panowie oferują pełny zakres wsparcia i usług podatkowych?

– W naszym przypadku są to głównie szkolenia i instruktaże, porady w rozwiązywaniu problemów fiskalnych, ale również usługi rachunkowo-księgowe. Tak więc rachunkowość to część naszej pracy pozwalająca odciążyć obsługiwanych klientów od „papierkowych” czynności i umożliwiająca im skupienie się na prowadzeniu własnego biznesu. Jest to trudna praca, często niedoceniana, ale niezbędna dla prawidłowości i transparentności rozliczeń podatkowych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że rachunkowość podatkowa oprócz samej zamiany dokumentów podatnika na zapisy księgowe to także kontakt z klientem, optymalizacja podatkowa, ustalanie dalszych kroków finansowo-podatkowych w perspektywie dalszych decyzji. Inne podejście podatkowe należy zastosować do podmiotu, który planuje inwestycje i uzyskanie kredytu bankowego (zależy nam na podkreśleniu dochodowości firmy), a zupełnie odmiennie będziemy reagować przy chęci obniżenia obciążeń podatkowych (uwypuklenie kosztów).

Zapytania problemowe, z którymi się spotykamy są natomiast swoistymi zagadkami, które należy rozwiązać, by podatnik mógł bezpiecznie funkcjonować, bez obaw o ewentualne negatywne konsekwencje błędów fiskalnych. Dzięki analizie przedstawianych przypadków proponujemy rozwiązania dostosowane do indywidualnych sytuacji. Każdy klient to biała karta, którą staramy się wspólnie wypełnić, tak by na końcu otrzymać jasny i klarowny obraz problemu i jego jednoznaczne rozwiązanie. Możemy się przykładowo spotkać z prywatną sprzedażą nieruchomości i koniecznością dokonania rozliczenia, z potrzebą sporządzenia zeznań podatkowych z dochodów uzyskanych za granicą, z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi i ich dokumentowaniem i prawidłowym przeprowadzeniem czy też z postępowaniem kontrolnym i koniecznością konsultacji w tym zakresie.
Największym dla nas wyzwaniem są jednak szkolenia. Istnieje na rynku zidentyfikowana potrzeba stałego rozwoju, podążania za pojawiającymi się zmianami, wyprzedzania konkurencji. Inwestycja w wiedzę, w siebie jako przedsiębiorcę lub w pracowników postrzegana jest jako szansa na dalszy rozwój. Podatki są szczególnie naznaczone permanentną zmianą i wręcz pogonią podatników by nadążyć za ewolucjami i rewolucjami przepisów podatkowych.

Do podatków nie wystarczy umysł matematyka, tutaj potrzebny jest filozof – Albert Einstein

– Skoro stawiacie na szkolenia, co możecie zaproponować?

– Tematyka szkoleń jest szeroka – od podatku od towarów i usług, poprzez podatki dochodowe, podatek akcyzowy do procedur podatkowych opisanych w Ordynacji podatkowej. Proponujemy naszym klientom zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte.

Tematy szkoleniowe proponowane w formule otwartej odpowiadają na bieżące potrzeby rynku oraz wynikają z dogłębnej analizy i doświadczeń biznesowych naszych trenerów. Na takie szkolenie może zapisać się każdy, kto ma taką wolę.

Formuła szkoleń zamkniętych stosowana jest przez nas w przypadku realizacji pojedynczych szkoleń oraz indywidualnych projektów szkoleniowych, których cele oparte są na analizie aktualnych zidentyfikowanych potrzeb szkoleniowych. Dzięki takim działaniom rozwiązywanie zaistniałych problemów jest prostsze zarówno dla pracowników jaki i kadry kierowniczej. Działania te nie kończą się w trakcie samego spotkania szkoleniowego, ale są też wdrażane w późniejszym okresie. Na zakończenie szkolenia zamkniętego sporządzany jest raport podsumowujący ukierunkowany na dalsze rozwiązania biznesowe.

Damian Żelazny

– Dlaczego warto wybrać akurat Was?

– Naszą przewagę na konkurencyjnym rynku opieramy na posiadanym przez nas doświadczeniu zawodowym. Przez wiele lat pracowaliśmy w urzędzie skarbowym, co daje nam możliwość spojrzenia na każdą sprawę zarówno oczami podatnika jak i aparatu fiskalnego. Dzięki temu łatwiej nam zrozumieć problem, rozstrzygnąć wątpliwości i przedstawić właściwe rozwiązanie. Podatki to często szukanie „złotego środka” w postaci całkowicie legalnego, zgodnego z prawem działania przy jednoczesnym obniżaniu płaconych kwot. To także takie przedstawienie zagadnienia, by klient miał pewność, że podatek który wpłaca jest dobrze wyliczony i nie ma możliwości prawnych na uzyskanie innego rozwiązania.

 

– Poznanie świata podatków od podszewki na pewno teraz procentuje?

– W skarbowości przeszliśmy wiele szczebli kariery – od żmudnej pracy z dokumentami i rejestracji, poprzez wprowadzanie do systemu aż do samego rozliczenia. Prowadziliśmy kontrole podatkowe, realizowaliśmy czynności sprawdzające lub postępowania podatkowe. Prowadziliśmy wówczas również szkolenia dla podatników, co dawało nam kontakt bezpośredni z klientami. Znamy więc punkt widzenia „skarbówki”, gdyż byliśmy jej częścią. Obecnie spora grupa klientów nas rozpoznaje i pozytywnie odbiera, bo zna nas z okresu wcześniejszej współpracy i również dzięki temu, że byłem obecny w mediach jako przedstawiciel Pierwszego Urzędu Skarbowego w Koszalinie. Zawsze kładliśmy nacisk na rozwój osobisty i pozytywną budowę organizacji – stale braliśmy udział w szkoleniach, nowych projektach, zmianach organizacyjnych. Powyższe dało nam możliwość awansu na stanowisko kierownika odpowiadającego za obsługę bezpośrednią klientów urzędu i na stanowisko Naczelnika urzędu skarbowego koordynującego pracę całej jednostki.

_DSC3928

– Obecnie sami jesteście przedsiębiorcami.

– Prowadzenie biznesu nie jest nam obce. Rzeczywiście obecnie funkcjonujemy jako przedsiębiorcy, ale przed karierą w skarbowości także prowadziliśmy działalność gospodarczą. Pozwala to na łatwe zrozumienie problemów z którymi stykają się przedsiębiorcy jako podatnicy – płatnicy różnych podatków.
Oprócz doświadczenia zawodowego posiadamy też wiedzę zdobytą w szerokim zakresie – możemy pochwalić się kilkoma dyplomami ukończonych studiów w zakresie zarządzania i marketingu, ekonomii, prawa podatkowego, czy też informatyki i mechaniki. Nasza interdyscyplinarność ułatwia nam kontakt z klientem i szybkie zrozumienie istoty rzeczy, co prowadzi do satysfakcji naszych klientów.

 

KONTAKT: biuro@vertax.pl