Wartość nagród gospodarczych Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej z pewnością wzrosła po zmianie zasad ich przyznawania. Obecnie udział w konkursie nie wiąże się z żadnymi płatnościami, a przedsiębiorcy sami zgłaszają kandydatury do wyróżnień. Rolą jury konkursowego jest ostateczna ich ocena.
To nie koniec zmian w Koszalińskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. W przeddzień Denarowej gali, która odbyła się w Dzień Przedsiębiorcy, czyli 21 czerwca br., zapadła decyzja o zmianie szefa Izby. Romuald Sobieralski, najdłużej urzędujący w 27-letniej historii organizacji prezydent oddał stery Piotrowi Huzarowi, wcześniej dyrektorowi biura Izby (Romuald Sobieralski kierował KIP-H przez dziewięć lat).
Wspomniana gala odbyła się w Teatrze Variete Muza, a wzięli w niej udział nie tylko członkowie KIP-H, co w kuluarach było żywo komentowane jako znak otwarcia się Izby na całe środowisko gospodarcze Koszalina. Niejako potwierdzeniem takiego kierunku był również fakt, że nagrody przypadły firmom nie tylko zrzeszonym w Izbie, ale po prostu silnie zaznaczającym swoją mocną pozycję na lokalnym rynku.

 

BIAŁY DENAR

To nagroda specjalna, której nie przyznaje kapituła konkursu, a osobiście szef KIP-H. Przeznaczona jest dla firm dopiero startujących, które w minionym roku wykazały się dynamiczną działalnością i jej nieprzeciętnymi efektami. W tej edycji Biały Denar przypadł Agencji 123Concept Krzysztof Głowacki.
123Concept to agencja, która zajmuje się kompleksową obsługą firm w zakresie marketingu, a także organizacją eventów, targów, koncertów, występów artystycznych, szkoleń, spotkań motywacyjnych oraz doradztwem zawodowym.

 

Firmy mikro

Srebrnego Denara przyznano Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Politerm-Izol Sp. z o.o., działającemu od ponad 25 lat. Jego specjalnością jest sprzedaż hurtowa materiałów wentylacyjnych, izolacyjnych i systemów zamocowań. Od roku 2016 firma intensywnie rozwija dział produkcyjny zajmujący się wytwarzaniem elementów instalacji wentylacyjnych.

Złoty Denar w kategorii firm najmniejszych przypadł serwisowi internetowemu Dogadamycie.pl. Marka Dogadamycie.pl powstała w 2013 roku z chęci zrewolucjonizowania zawodu tłumacza. Jako pierwsza w Polsce zbudowała portal tłumaczeń językowych na odległość. Obecnie oferuje tłumaczenia w ponad 50 językach i 100 kombinacjach językowych. Serwis działa z powodzeniem w Wielkiej Brytanii i w Niemczech, a niebawem zacznie pracę we Francji. Siłą firmy są ludzie – wykwalifikowany zespół pracowników i tłumaczy na całym świecie. Biuro firmy znajduje się od początku w Koszalinie.

 

Firmy małe

Srebrny Denar – LEO sp. z o.o. Firma w branży akcesoriów do telefonów klasy średniej i premium jest dziś liderem w Polsce. Dzięki doświadczeniom zdobytym na lokalnym rynku, działając od 2000 roku jako AK-TEL (w Torgu na Piętrze), właściciel zdecydował się skierować swoją ofertę do węższego grona klientów świadomych znaczenia jakości, przez to powstał sklep 4Mobile i nastąpiła zmiana marki z AK-TEL na LEO. Firma handluje również w Europie poprzez Amazon, sklepy internetowe i Allegro. Zatrudnia ponad 40 osób. Ma sklepy m.in. w Galerii Stary Browar i Avenida w Poznaniu, Fashion House w Gdańsku.

Złotego Denara jury konkursowe przyznało firmie Firmus Group Management sp. z o.o. Firmus jest grupą spółek deweloperskich operujących na Pomorzu Środkowym, w Mielnie i okolicach. Dotychczas grupa ukończyła osiem projektów apartamentowych w Mielnie oraz jeden projekt mieszkaniowy w Koszalinie. W ramach tych inwestycji oddano do użytku ponad 250 apartamentów i domów. W ciągu najbliższego roku grupa planuje oddać do użytku kolejne 270 apartamentów, a jednocześnie uruchamia kolejne inwestycje.

 

Firmy średnie

Srebrny Denar dla PRO-WAM sp. z o.o. Firma istnieje na rynku od 2002 roku. Zajmuje się produkcją urządzeń dla branży mleczarskiej, spożywczej, chemicznej i piwowarskiej (różnego rodzaju zbiorniki, cysterny, stacje mycia CIP). Potwierdzeniem wysokiej jakości i niezawodności produktów jest szereg certyfikatów wydanych przez jednostki notyfikowane, między innymi takie jak Urząd Dozoru Technicznego oraz Transportowy Dozór Techniczny, Główny Urząd Miar, czy niezależne laboratoria.

Złoty Denar w tej kategorii przypadł GIPO sp z o.o. Jest to firma założona w 2006 roku przez Duńczyka Steena Glerupa, który od samego początku wierzył w potencjał Koszalina, jako odpowiedniego miejsca do prowadzenia i rozwijania innowacyjnego przedsiębiorstwa. Inżynierowie z GIPO projektują i produkują specjalistyczny sprzęt mechaniczny. Zespół specjalistów (w dużej mierze są to absolwenci Politechniki Koszalińskiej) skupiony jest przede wszystkim na zapewnieniu najwyższego poziomu usług w zakresie projektowania i konstrukcji maszyn oraz dalszych etapów produkcji – cięcia laserowego, obróbki skrawaniem, spawania, kontroli NDT, malowania proszkowego oraz montażu, instalacji i automatyki.

 

Firmy Duże

Srebrny Denar – firma Kospel SA. Założył ją w 1990 roku i nadal nią kieruje inż. Krzysztof Łukasik, który rozpoczął od montażu skonstruowanych przez siebie, przepływowych podgrzewaczy wody. Obecnie Kospel jest jednym z największych europejskich producentów elektrycznych podgrzewaczy wody, zasobników i wymienników c.w.u., pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz elektrycznych kotłów c.o. Firma posiada cztery nowoczesne zakłady produkcyjne, systematycznie zwiększa sprzedaż, a jej produkty znane są w 57 krajach świata.

Złoty Denar przypadł firmie DAJAR, która jest liderem w dystrybucji produktów AGD w Europie Środkowo-Wschodniej, mebli ogrodowych oraz profesjonalnych artykułów dla branży HoReCa. Zapleczem dla tak imponującej oferty są kontakty handlowe ze wszystkimi znaczącymi producentami światowymi w branży AGD oraz dwa własne zakłady produkcyjne. DAJAR ma siedem oddziałów hurtowych obsługujących wszystkie regiony Polski, cztery oddziały zagraniczne – w Niemczech, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji oraz 15 sklepów własnych w Polsce. Prowadzi również sprzedaż internetową na kilku rynkach europejskich w oparciu o własną platformę e-commerce. Dynamiczny rozwój koszalińskiej firmy widoczny jest nie tylko w osiąganych obrotach, ale również w liczbie zatrudnionych w firmie osób. Gdy w roku 1989 powstawała, załogę (łącznie z właścicielami) stanowiło zaledwie 10 osób, dziś to prawie 1000 pracowników.