logo 3D 1 Wydanie specjalne

Ściana, która grzeje

Przedsiębiorstwo Instalacyjne INŻYNIER Marcin Ołówka kontynuuje cykl seminariów prezentujących nowe technologie w zakresie instalacji budowlanych. Tym razem koszalińscy architekci i projektanci zaproszeni do siedziby firmy i na jedną z obsługiwanych przez nią budów mogli zapoznać się z nowoczesnym systemem ogrzewania podtynkowego 3THERMO. Jest to oryginalny polski produkt, uważany za pierwszy na świecie energooszczędny system podtynkowy.

Użycie układów grzewczych w miejscu powstawiania największych strat cieplnych gwarantuje najefektywniejsze wykorzystanie energii. Jak zatem działają grzejniki podtynkowe 3THERMO i czym się one różnią od typowych systemów grzewczych i popularnych „podłogówek”?

Janusz Drzewuszewski prowadzący podczas wspomnianego seminarium prezentację systemu, tak to wyjaśnia: – Systemy ogrzewania powierzchniowego znane są już od dawna. Popularne niegdyś piece kaflowe były protoplastami dzisiejszych nowoczesnych grzejników podtynkowych 3THERMO. Różnica dotyczy lokalizacji źródła ciepła. Piec stał w jednym miejscu, a grzejniki podtynkowe rozłożone są na dużej powierzchni ściany. Gwarantuje to perfekcyjne rozmieszczenie ciepła, bez konieczności kumulowania dużej energii w jednym punkcie.

IMG_3313

Miejsce montażu nie jest obojętne

Układy grzewcze powinny być montowane w miejscach, w których dochodzi do największych strat ciepła. Takimi powierzchniami są ściany zewnętrzne i stropodachy. Grzejniki podtynkowe 3THERMO, działają wewnątrz ścian. Zwyczajna ściana zamienia się wtedy w aktywną przegrodę termiczną odgradzającą przestrzeń mieszkania od zimnego środowiska na zewnątrz.

Ogrzewanie ścienne bilansuje straty ciepła w miejscu ich powstawania. Dzięki zdolności akumulacji energii cieplnej w masie betonu, układ jest tańszy w eksploatacji niż w przypadku stosowania tradycyjnych kaloryferów. Oszczędność energii (w zależności od układu) może dochodzić nawet do 40 procent, a ilość wody w obiegu jest pięciokrotnie mniejsza niż przy tradycyjnych rozwiązaniach.

 

logo 3D

Wygodny, zalecany w budownictwie pasywnym

System 3THERMO może być stosowany we wszystkich typach budynków, zarówno jako podstawowy system grzewczy lub jako wspomagający istniejące rozwiązania. Z uwagi na jego właściwości oraz konstrukcję, grzejniki 3THERMO można stosować we wszystkich obiektach nowo budowanych i modernizowanych. Jako system niskotemperaturowy zalecany jest do obiektów energooszczędnych oraz pasywnych. Umożliwia uzyskanie racjonalnego, niskiego poziomu zużycia energii cieplnej przy utrzymaniu jednocześnie bardzo korzystnych warunków komfortu cieplnego w ogrzewanych pomieszczeniach.

 

Pod każdy rodzaj tynku

System 3THERMO nadaje się do stosowania w technologii mokrej jak i suchej zabudowy zarówno przy niskotemperaturowym , jak i wysokotemperaturowym źródle ciepła (piec gazowy, tradycyjny piec na paliwo stałe, pompa ciepła).

Grzejnik podtynkowy 3THERMO jest formą systemu płaszczyznowego, a zasada jego działania opiera się na równomiernym przekazywaniu ciepła poprzez promieniowanie. Duża powierzchnia czynna grzejnika zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu.

Systemy ogrzewania ściennego nie wysuszają powietrza i nie zmieniają jego jonizacji, nie gromadzą kurzu, nie hałasują. W układzie wysokotemperaturowym grzejnik 3THERMO jest obecnie najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym powstawaniu grzybów i pleśni w silnie zawilgoconych obiektach (np. po zalaniach czy powodziach). Jest to więc ogrzewanie szczególnie korzystne dla alergików.

Grzejniki podtynkowe 3THERMO działają w oparciu o reakcję egzotermiczną, zachodzącą w pionowych rurach grzejnika. Temperatura przenoszona przez wodę, przepływając w kolektorze, jest odbierana przez układ aktywnych radiatorów (inaczej – rozpraszaczy ciepła) i rozprowadzana w zależności od przeznaczenia w ścianie, podłodze lub suficie.

IMG_3362

Prosty montaż

Grzejniki mocujemy do ściany przy użyciu systemowych klipsów montażowych. Uchwyty umieszczamy we wcześniej przygotowanych otworach o przekroju 8 mm. Minimalna ilość uchwytów dla ściany prostej to 4 sztuki. W przypadku występowania krzywizn należy zastosować większą liczbę uchwytów pozwalającą na stabilne przytwierdzenie grzejnika do ściany i bezpieczne ułożenie warstwy tynku.

Grzejnik zaleca się mocować tak, aby kolektor wodny znajdował się na wysokości ostatniej warstwy projektowanej termoizolacji posadzki. Nie wolno zdejmować zabezpieczeń gumowych na końcówkach kolektora przed zakończeniem robót tynkarskich. Nie zastosowanie się do tego zalecenia może spowodować dostanie się zanieczyszczeń do wnętrza kolektora, co może wpłynąć na zmniejszoną jego wydajność.

Rura do instalacji wykonana jest z EPDM (terpolimer etylenowo-propylenowo-dienowy), który jest materiałem charakteryzującym się wyjątkową zdolnością odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych z zachowaniem ciągłości jego struktury. Mówiąc inaczej – nie łamie się i nie odkształca na trwałe. Materiał wytrzymuje przy tym skrajnie niskie i wysokie temperatury. Posiada długą trwałość – ma stabilność chemiczną sięgającą 50 lat. Jest niezwykle odporny na działanie wody.

Końcówki przyłączeniowe kolektora są kompatybilne z popularnymi, powszechnie stosowanymi systemami montażu rur instalacyjnych. Jeśli jednak chcemy skorzystać z dodatkowych uprawnień gwarancyjnych zapewnianych przez producenta, należy zastosować systemowe izolowane rury kauczukowe SIRK, które nie wymagają stosowania złączek, kształtek itp. Przewód 3THERMO zakuwa się wówczas w prosty sposób ręcznie narzędziem systemowym na grzejniku za pomocą pierścieni stalowych WURTH.

 

Przy tynku mokrym

Grzejnik został zaprojektowany w taki sposób, aby pełnił funkcję wzmocnienia warstwy tynku. W przypadku gdy producent tynku określił maksymalną powierzchnię bez dylatacji, należy przyjąć podział układu grzewczego na strefy. Tynki stosowane do grzejników podtynkowych 3THERMO winny charakteryzować się dobrą przewodnością cieplną.

Generalnie zastosowanie podtynkowych grzejników 3THERMO nie powoduje zmiany grubości tynku, przy czym rozgrzewanie ścian można rozpocząć w kilka dni po procesie tynkowania. Należy ograniczyć wówczas temperaturę zasilania do 25 stopni Celsjusza. Podnoszenie temperatury czynnika grzewczego należy prowadzić stopniowo, zwiększając ją o 5 stopni na dobę. Po całkowitym wyschnięciu tynku, według informacji od producenta, możemy wygrzać ściany wpuszczając do układu grzewczego czynnik o temperaturze co najmniej 70 stopni Celsjusza na czas 24 do 48 godzin. Po tych czynnościach można przystąpić do wykonania gładzi i malowania ścian.

IMG_3405

W suchej zabudowie

Grzejnik podtynkowy 3THERMO w wersji do suchej zabudowy to odpowiedź na codzienne problemy z montażem tradycyjnych systemów grzewczych w ściankach gipsowo-kartonowych. Bardzo cienka konstrukcja i niezwykle niska masa grzejnika 3THERMO (tylko 1,6 kg) sprawiają, że montaż ogranicza się do umieszczenia go w standardowym stelażu ścianek działowych o rozstawie profili 60 mm.

System ścienny w układzie gipsowo-kartonowym, z uwagi na małą zdolność kumulacji ciepła w tego typu ściankach, wymaga traktowania go jako promiennika energii. Dlatego też standardowy grzejnik 3THERMO został w tym wariancie wzbogacony w folię fototermiczną. Jej zadaniem jest zwiększenie czynnej powierzchni grzewczej oraz maksymalizacja wydajności systemu.

Warstwa tynku przykrywa w stu procentach grzejnik sprawiając, że żadne elementy instalacji centralnego ogrzewania nie są widoczne. Stanowi też naturalną osłonę grzejnika i element zwiększający powierzchnię emisji ciepła a także jego akumulacji.

 

Liczne zalety

Ogrzewanie ścienne z uwagi na efektywność ekonomiczną i rozkład temperatur jest najlepszą formą ogrzewania płaszczyznowego. Układ grzewczy poprawia właściwości termoizolacyjne ściany i przesuwa punkt kondensacji pary wodnej co dodatkowo poprawia jej trwałość.

Jak już wspomnieliśmy, jako emiter grzewczy ogrzewanie ścienne uzyskuje najlepszy rozkład temperatur w pomieszczeniu, gdyż równoważy i niweluje wpływ zimnej ściany zewnętrznej.
Dodatkowo ściana posiada dużo niższy opór grzewczy niż np. podłoga i nie ogranicza ją progowy parametr grzewczy co oznacza, że układ może uzyskiwać dużo wyższe moce grzewcze z jednego metra kwadratowego powierzchni.

3THERMO to zupełnie nowa jakość w ogrzewaniu domów. Grzejnik podtynkowy daje ogromne możliwości aranżacyjne, gdyż w całości ukryty jest w centymetrowej warstwie tynku.

 

 


 

Straty ciepła

W tradycyjnych technologiach ogrzewania straty ciepła są czymś nieuniknionym. Co najmniej 30 proc. energii cieplnej marnowane jest w wyniku tzw. strat kominowych. Ciepło zgromadzone w powietrzu w naturalny sposób unosi się do góry i chętnie ucieka przez grawitacyjne układy wentylacyjne. Z kolei zimne ściany zewnętrze stanowią największą płaszczyznę, która schładza podgrzane w kaloryferach powietrze, dodatkowo pochłaniając zgromadzoną w nim wilgoć, co podnosi tendencję do przemarzania. Z uwagi na dużą rolę podgrzanego powietrza w przestarzałych systemach konwekcyjnych, dach stanowi ogromną płaszczyznę odbierającą zgromadzoną w powietrzu energię cieplną. Jej utrata następuje również poprzez okna.


BUDOWA RADIATORA

RDZEŃ. Służy do transportu pionowego energii cieplnej. W rdzeniu zastosowano technologię „heat pipe”, dzięki której transport pionowy ciepła, odbywa się bez użycia dodatkowej energii zewnętrznej, co zdecydowanie zwiększa jego sprawność.

ZBROJENIE. Siatka aluminiowa o bardzo wysokim współczynniku przewodzenia służy do „rozciągania” ciepła pomiędzy rdzeniami i przekazywaniu go do masy tynku, betonu itp. Z uwagi na swoją konstrukcję (wzór Rabitza) stanowi również zbrojenie dla tynku i zapobiega skurczom materiału. Siatka jest przeplatana pomiędzy rdzeniami i nie wiąże się z nimi połączeniem na „sztywno” co zapobiega wewnętrznym naprężeniom w układzie.

KOLEKTOR. Dolna część grzejnika podtynkowego, służy do chwilowego magazynowania energii cieplnej pobranej z układu centralnego ogrzewania i przekazania jej na odseparowaną od części hydraulicznej część radiatora. Kolektor wyposażony jest w przyłącze wodne (karbowany nypel Ø12) do podłączenia instalacji rurowej. Kolektor jest obustronny; nie ma znaczenia, z której strony jest zasilany w ciepłą wodę. Zaprojektowano go w sposób całkowicie uniemożliwiający zapowietrzenie.


Od chwili pojawienia się kaloryferów (około 100 lat temu) człowiek zmienił sposób ogrzewania swoich domów. Wcześniejsze sposoby (np. kumulacyjne piece kaflowe) wykorzystywały emisję ciepła w wyniku promieniowania. Kaloryfer wymianę ciepła opierał głównie na wymuszonej konwekcji, czyli na podgrzewaniu powietrza. System ten charakteryzował się małą bezwładnością i dużą energochłonnością. Obecnie znaczenia nabrały wszystkie systemy energooszczędne. Zamiast bez przerwy nagrzewać całą kubaturę powietrza, dużo tańsze jest precyzyjne uzupełnianie strat ciepła jedynie na zewnętrznej przegrodzie.


 

Grzejnik podtynkowy 3THERMO został przetestowany w Berlinie w laboratorium notyfikowanym WTP, Państwowym Zakładzie Higieny, a także laboratoriach Instytutu Techniki Budowlanej oraz Politechniki Warszawskiej i Politechniki Poznańskiej. Zdobył pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Forum Ekologicznego jako EKO INNOWACJA 2015.
Przedsiębiorstwo Instalacyjne INŻYNIER Marcin Ołówka; ul. Szczecińska 53A, 75-122 Koszalin
Telefon/fax 94 343 61 10; adres e-mail: biuro@inzynier.koszalin.pl