Taniec to doskonała forma relaksu. Można go potraktować również jak sport. Dla założycielki szkoły tańca King Dance i jej współpracowników jest sposobem na życie. Rozmawiamy z Kingą Olchowik właścicielką szkoły tańca King Dance, tancerką, pedagogiem, choreografem, dyplomowanym trenerem tańca oraz sędzią sportowego tańca towarzyskiego FTS (Federacji Tańca Sportowego)

 

– Dlaczego właśnie taniec?

– Taniec był moją pasją od zawsze. Tańcząc, czuję się najszczęśliwszą osobą na świecie. Każdego rodzaju ruch wpływa korzystnie na naszą kondycję, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Taniec jest naturalnym objawem radości w naszym ciele, a dodatkowo muzyka powoduje wydzielanie endorfin. Ruch przy muzyce to idealne połączenie, dlaczego więc z niego nie korzystać?

 

– Tańca uczy Pani innych.

– King Dance jest stosunkowo nową szkołą tańca w mieście. Istniejemy od 2014 roku, niedługo będziemy obchodzić trzecie urodziny. Koszalin jest moim rodzinnym miastem, prężnie się rozwija, a ludzie chcą korzystać z różnych form aktywnego spędzania czasu i poszukują nowości. Wymarzyłam sobie szkołę tańca w rodzinnym mieście i po prostu ją założyłam.

 

– Gdzie szkoła ma siedzibę?

– Ulokowaliśmy się na Osiedlu Unii Europejskiej przy ulicy Austriackiej 1. Wokół naszej szkoły rozciąga się piękny zielony teren, posiadamy klimatyzowaną salę o powierzchni 120 m kw., kolorowe oświetlenie, profesjonalne nagłośnienie, dwie szatnie z prysznicami oraz dostępne miejsca parkingowe.

King Dance (7)

– Jakich stylów tańca uczycie?

– Mamy wiele ciekawych propozycji dla dzieci, młodzieży, dorosłych, kobiet oraz nowożeńców. Prowadzimy zajęcia z tańca nowoczesnego, videoclip dance, formację latynoamerykańską, taniec towarzyski, latino, tańce karaibskie, gentelman’s style oraz hip hop. W naszej szkole prowadzimy również zajęcia z jogi. W przyszłości będą odbywać się również zajęcia fitness. Poziomy zajęć są bardzo różne, od grup początkujących po zaawansowane. Niektórzy chcą zajmować się tańcem bardziej profesjonalnie, inni raczej traktują to jako relaksujący rodzaj ruchu.

 

– Kto przychodzi do Waszej szkoły?

– Liczną grupą są dzieci i młodzież. Tańczą też dorośli. Na naszych zajęciach panie otwierają się i nabywają pewności siebie, tańczą bo chcą dobrze wyglądać i pięknie się poruszać. Panowie coraz częściej umawiają się na lekcje indywidualne. Gentleman’s style to zajęcia dla panów, którzy chcą nauczyć się tańczyć i czuć się pewnie na każdym parkiecie. Kursy tańca dla par dorosłych są bardzo popularne, ale raczej w miesiącach jesienno-zimowych. Natomiast wiosną i latem królują młode pary, które potrzebują kilku lekcji przed pierwszym tańcem weselnym. Nie ma jednak reguły, czasem ktoś po prostu chce spróbować czegoś nowego dla siebie, poznać nowych ludzi i po prostu zaczyna tańczyć.

 

– Czy prowadzicie zajęcia poza Waszą siedzibą?

– Nasza działalność to też mobilna szkoła tańca, prowadzimy zajęcia w wielu przedszkolach i szkołach podstawowych w Koszalinie i okolicy. Aktualnie tańczy z nami kilkaset dzieci. Zainteresowanie zajęciami wciąż rośnie, dlatego prężnie się rozwijamy a grono instruktorów wciąż się powiększa. Oprócz nauki tańca często bierzemy udział w różnego rodzaju eventach, imprezach charytatywnych, organizujemy różnorodne wydarzenia i warsztaty tańca. W przyszłości chcielibyśmy organizować duże wydarzenia taneczne w mieście. Od ubiegłego roku przy naszej szkole działa sportowy klub tańca towarzyskiego, który zrzesza młodych tancerzy.

tance2-25.03.17-492

– Czym różnią się zajęcia takiego klubu sportowego od pozostałych zajęć?

– Klub sportowy, to zajęcia dla par, które nastawiają się na taniec jako sport. Dzieci trenują 3-4 razy w tygodniu z konsultantami, z którymi współpracujemy. Uczęszczają na lekcje indywidualne oraz mają regularne zajęcia z gimnastyki. Wszystko po to, by piąć się w górę i zajmować czołowe miejsca na tanecznych parkietach.

 

– Jakie są osiągnięcia waszych tancerzy, czy radzą sobie na zawodach?

– Największym sukcesem jest zaszczepienie pasji do tańca i świadomość, że nasze dzieci pokochały taniec. Pomimo ich młodego wieku wiedzą czym jest trening, ciężko pracują i mają z tego radość. Rodzice opowiadają, że ich dzieci tańczą wszędzie. Nasze pary biorą udział w wielu ogólnopolskich turniejach tańca, zajmując wysokie medalowe miejsca. Tak naprawdę jeszcze wiele przed nimi, są na początku drogi.

 

– A jeśli dziecko nie chce tańczyć kilka dni w tygodniu tylko po prostu się dobrze bawić, czy u Was znajdzie coś dla siebie?

– Oczywiście, choćby bardzo modny video clip dance, czyli zajęcia taneczne do hitów radiowych, na których dzieci pożytkują nadmiar energii, rozwijają swoją koordynację ruchową oraz słuch muzyczny. W tym sezonie otworzyliśmy formację tańca latynoamerykańskiego dla dziewczynek, w której mogą uczyć się, nie potrzebując do tego partnera, a później prezentować swoje umiejętności w atrakcyjnych choreografiach tanecznych. Wśród dzieci starszych dużą popularnością cieszą się nasze nowe zajęcia commercial hip hop. To technika otwarta, łącząca różne style od hip hopu po taniec współczesny.

 

– Wachlarz możliwości jest szeroki. Kto prowadzi te wszystkie zajęcia?

– W King Dance pracują wykwalifikowane osoby, które tak samo jak ja kochają taniec i od zawsze jest to ich pasją. Inaczej to nie działa. Osoba, która nie czuje tego, co robi, nigdy nie zarazi tym innych. Sama prowadzę niektóre zajęcia i mówiąc szczerze, to nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej.

King Dance (4)

 

Kontakt: Szkoła Tańca King Dance, Koszalin ul. Austriacka 1, Tel. 889 500 011, www.kingdance.pl, info@kingdance.pl